FileZilla 3 - en to ja translation catalogue (710 entries)

en: %H:%M:%S elapsed
ja: %H:%M:%S 経過

en: %H:%M:%S left
ja: %H:%M:%S 経過

en: %d files added to queue
ja: %d 個のファイルをキューへ追加

en: %s - Certificate expired!
ja: %s - 証明書は失効しています.

en: %s - Not yet valid!
ja: %s - まだ適切ではありません

en: %s bytes
ja: %s バイト

en: %s bytes (%d B/s)
ja: %s バイト (%d B/s)

en: %s bytes (%d.%d KB/s)
ja: %s バイト (%d.%d KB/s)

en: %s bytes (%d.%d MB/s)
ja: %s バイト (%d.%d MB/s)

en: %s bytes (? B/s)
ja: %s バイト (? B/s)

en: %s could not be found. Without this component of FileZilla, SFTP will not work.
    
    Possible solutions:
    - Make sure %s is in a directory listed in your PATH environment variable.
    - Set the full path to %s in the FZ_FZSFTP environment variable.
ja: %s は見つかりません. FileZillaのこのコンポーネントなしにSFTPは働きません.
    
    可能な解決法:
    - %sが環境変数PATHに含まれるディレクトリにあるか確認する- 環境変数FZ_FZSFTPに%sへのフルパスを設定する

en: %s with %d bits
ja: %s は %d bitsともなう

en: &About...
ja: FilaZillaについて...(&A)

en: &Account:
ja: アカウント(&A):

en: &Active
ja: アクティブ(&A)

en: &Add files to queue
ja: ファイルをキューに加える(&A)

en: &Always trust certificate in future sessions.
ja: 将来にわたって常に証明書を信用する(&A)

en: &Always trust this host, add this key to the cache
ja: 常にこのホストを信用し、このキーをキャッシュに加える(&A)

en: &Always use this action
ja: 常にこのアクションを利用する(&A)

en: &Ask for action
ja: 動作を尋ねる(&A)

en: &Auto
ja: 自動(&A)

en: &Autodetect
ja: 自動判別(&A)

en: &Binary
ja: バイナリ(&B)

en: &Browse...
ja: ブラウズ...(&B)

en: &Cancel
ja: キャンセル(&C)

en: &Check for beta versions of FileZilla
ja: FileZillaのベータバージョンをチェック(&C)

en: &Connect
ja: 接続(&C)

en: &Copy
ja: コピー(&C)

en: &Copy to clipboard
ja: クリップボードにコピー(&C)

en: &Crash
ja: クラッシュ(&C)

en: &Create directory
ja: ディレクトリを作る(&C)

en: &Debug
ja: デバッグ(&D)

en: &Debug information in message log:
ja: メッセージログのデバッグ情報

en: &Default file exists action...
ja: ファイル存在時の標準動作...

en: &Delete
ja: 削除(&D)

en: &Download
ja: ダウンロード(&D)

en: &Edit
ja: 編集(&E)

en: &Edit filters...
ja: フィルタを編集...(&E)

en: &Enable automatic update check
ja: 自動アップデートチェックを有効にする(&E)

en: &Encoding:
ja: エンコーディング(&E)

en: &Enter custom command...
ja: カスタムコマンドを入力...(&E)

en: &Execute
ja: 実行(&E)

en: &Fall back to active mode
ja: アクティブモードに戻る(&F)

en: &File
ja: ファイル(&F)

en: &File Attributes
ja: ファイル属性(&F)

en: &Filter sets:
ja: フィルタ設定(&F)

en: &Filters:
ja: フィルタ(&F):

en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

en: &Highest
ja: 最高(&H)

en: &Highest available port:
ja: 利用可能な最高のポート(&H)

en: &Host:
ja: ホスト(&H):

en: &Limit local ports used by FileZilla
ja: FileZillaによって使われるローカルポートを制限する(&L)

en: &Limit number of simultaneous connections
ja: 同時接続の数を制限(&L)

en: &Logontype:
ja: ログオンの種類(&L):

en: &Low
ja: 低い(&L)

en: &Maximum number of connections:
ja: 最大接続数(&M):

en: &Network configuration wizard
ja: ネットワーク接続ウィザード(&N)

en: &New
ja: 新規(&N)

en: &New Site
ja: 新しいサイト(&N)

en: &New version available!
ja: 新しいバージョンが利用可能! (&N)

en: &Normal
ja: 通常(&N)

en: &Numeric value:
ja: 数値(&N):

en: &OK
ja: 了解(&O)

en: &Overwrite
ja: 上書き(&O)

en: &Passive
ja: パッシブ(&P)

en: &Password:
ja: パスワード(&P):

en: &Port:
ja: ポート(&P):

en: &Quickconnect
ja: クイック接続(&Q)

en: &Read
ja: 読む(&R)

en: &Remember password for this session
ja: このセッションのパスワードを記録する(&R)

en: &Remove
ja: 削除(&R)

en: &Remove selected
ja: 選択されたものを削除(&R)

en: &Rename
ja: 名前の変更(&R)

en: &Restart Wizard
ja: ウィザードを再起動(&F)

en: &Resume
ja: レジューム(&R)

en: &Run configuration wizard now...
ja: 今すぐ設定ウィザードを起動...(&R)

en: &Run update check now...
ja: 今すぐアップデートチェックを実行する...

en: &Save as...
ja: 名前をつけて保存(&S)

en: &Select language:
ja: 言語の選択(&S):

en: &Server
ja: サーバ(&S)

en: &Settings
ja: 設定(&S)

en: &Show debug menu
ja: デバッグメニューの表示(&S)

en: &Site Manager
ja: サイトマネージャ(&S)

en: &Skip
ja: スキップ(&S)

en: &Test
ja: テスト(&R)

en: &Theme:
ja: テーマ(&T):

en: &Transfer
ja: 転送(&T)

en: &Transfer mode:
ja: 転送モード(&T):

en: &Treat dotfiles (filenames starting with a dot) as Ascii files
ja: ドットファイル(ファイル名がドットで始まっているもの)をアスキーファイルとして扱う(&T)

en: &Update cached key for this host
ja: キャッシュされたこのホストのキーを更新(&U)

en: &Upload
ja: アップロード(&U)

en: &Use the server's external IP address instead
ja: 代わりにサーバの外部IPアドレスを使う(&U)

en: &User:
ja: ユーザ(&U):

en: &Username:
ja: ユーザ名(&U):

en: &Version %s
ja: バージョン %s (&V)

en: &Write
ja: 書く(&W)

en: '%s' does not exist or cannot be accessed.
ja: %s は存在しないかアクセスすることができません.

en: 'Account' logontype not supported by selected protocol
ja: 選択されたプロトコルでは'アカウント'ログオン種別はサポートされていません

en: (0 for no limit)
ja: (0は無制限)

en: (0-999 seconds)
ja: (0-999 秒)

en: (5-9999, 0 to disable)
ja: (5-9999, 0は無効)

en: (At least 7 days)
ja: (最少7日間)

en: , %H:%M:%S left
ja: , %H:%M:%S 経過

en: , --:--:-- left
ja: , --:--:-- 経過

en: --:--:-- left
ja: --:--:-- 経過

en: 0 - None
ja: 0 - なし

en: 1 - Warning
ja: 1 - 警告

en: 2 - Info
ja: 2 - 情報

en: 3 - Verbose
ja: 3 - 詳細

en: 4 - Debug
ja: 4 - デバッグ

en: A few servers don't allow passive mode or are misconfigured. In such cases you would have to use active mode. In active mode, FileZilla opens a port and asks the server to connect to it.
ja: いくつかのサーバはパッシブモードを認めていないか設定が間違っています.そのような場合アクティブモードを使うべきです.アクティブモードにおいて,FileZillaはポートを開いてサーバに接続を要求します.

en: A local filename could not be decoded.
    Please make sure the LC_CTYPE (or LC_ALL) environment variable is set correctly.
    Unless you fix this problem, files might be missing in the file listings.
    No further warning will be displayed this session.
ja: ローカルファイル名はデコードできませんでした.
    環境変数LC_CTYPE(もしくは LC_ALL)が正しく設定されているか確認してください.
    この問題を解決するまで, ファイル一覧表示においてファイルは見えないでしょう.
    これ以上の警告はこのセッションでは表示されないでしょう.

en: A newer version of FileZilla is available:
ja: 新しいバージョンのFileZillaが利用可能です :

en: A&dd
ja: 加える(&d)

en: A&llow resume of ascii files
ja: アスキーファイルのレジュームを認める(&l)

en: A&pply only to downloads
ja: ダウンロードにだけ適用(&p)

en: A&pply only to uploads
ja: アップロードにだけ適用(&p)

en: A&pply to all files and directories
ja: すべてのファイルとディレクトリに適用(&p)

en: A&scii
ja: アスキー(&A)

en: A&sk for action
ja: 動作を尋ねる(&s)

en: About FileZilla
ja: FileZillaについて

en: Account
ja: アカウント

en: Active mode
ja: アクティブモード

en: Active mode FTP test failed. FileZilla does not know the correct external IP address.
ja: アクティブモードFTPのテストに失敗しました.FileZillaは正しい外部IPアドレスを知りません.

en: Active mode FTP test failed. FileZilla does not know the correct external IP address. In addition to that, your router has modified the sent address.
ja: アクティブモードFTPのテストに失敗しました.FileZillaは正しい外部IPアドレスを知りません.加えてルータはアドレスの修正を行っています.

en: Active mode FTP test failed. FileZilla knows the correct external IP address, but your router has misleadingly modified the sent address.
ja: アクティブモードFTPのテストに失敗しました.FileZillaは正しい外部IPアドレスを知っていますが,ルータが誤解を招くようなアドレスを送信しています.

en: Active mode IP
ja: アクティブモードIP

en: Add &more
ja: さらに加える(&m)

en: Add selected files and folders to the transfer queue
ja: 選択されたファイルとフォルダを転送キューへ追加

en: Adjust server timezone offset:
ja: サーバのタイムゾーンオフセットの調整:

en: Advanced
ja: アドバンスド

en: Advanced options:
ja: アドバンスド　オプション:

en: All ports in the given range have to be between 1024 and 65535.
ja: 与えられた範囲のすべてのポートは1から65535の間でなければならない.

en: Allow fall back to other transfer mode on failure
ja: 失敗時に他の転送モードへ戻ることを認める

en: Allow fallback to other transfer mode on failure
ja: 失敗時に他の転送モードへのフォールバックを認める

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Any of the following
ja: 以下のもの

en: App&ly to directories only
ja: ディレクトリのみに適用(&l)

en: Apply
ja: 適用

en: Apply to &current queue only
ja: 現在のキューだけに適用(&c)

en: Apply to &files only
ja: ファイルにのみ適用(&f)

en: Ask for password
ja: パスワードを尋ねる

en: Ask operating system for a port.
ja: オペレーティングシステムのポートを尋ねる.

en: Ask your operating system for the external IP address
ja: オペレーティングシステムの外部IPアドレスを尋ねる

en: At least one filter condition is incomplete
ja: 少なくともフィルタの状態は不完全です

en: At this point, all configuration should be complete.
ja: いまのところ, すべての設定を完全にしなければいけません.

en: Author:
ja: 著者:

en: Automatic file type classification
ja: 自動的にファイルタイプを判別する

en: Automatic update check
ja: 自動アップデートチェック

en: Break current connection?
ja: 現在の接続を切断しますか?

en: Build date:
ja: ビルドした日:

en: Build information
ja: ビルド情報

en: By default uses any available local port to establish transfers in active mode. If you want to limit FileZilla to use only a small range of ports, please enter the port range below.
ja: 標準ではアクティブモードにおいて転送を確立するために可能なローカルポートを使います.もし小さい範囲のポートだけを使うという制限をFilezillaにかけたいなら, 下のポート範囲を入力して下さい.

en: C&heck for nightly builds of FileZilla
ja: FileZillaのnightly buildをチェック(&h)

en: C&lear all
ja: すべてクリア(&l)

en: Can't read from file
ja: ファイルから読めません

en: Can't write data to file, disk is full.
ja: ディスクが一杯でファイルにデータを書けません

en: Can't write data to file.
ja: ファイルにデータを書けません

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel current operation
ja: 現在の操作を中止する

en: Cancels the current operation
ja: 現在の操作を中止する

en: Cannot access '%s', no media inserted or drive not ready.
ja: '%s' にアクセスできません, メディアが挿入されていないかドライブの準備ができていません.

en: Cannot load Quickconnect bar from resource file
ja: リソースファイルからクイック接続バーをロードできません

en: Cannot load main menu from resource file
ja: リソースファイルからツールバーをロードできません

en: Cannot load toolbar from resource file
ja: リソースファイルからツールバーをロードできません

en: Cannot rename file
ja: ファイルの名前を変えることができない

en: Certificate issuer
ja: 証明書発行者

en: Challenge:
ja: チャレンジ:

en: Change file attributes
ja: ファイルの属性を変更

en: Change the file permissions.
ja: ファイルのパーミッションを選択

en: Character encoding issue
ja: 文字エンコーディングの問題

en: Charset
ja: 文字セット

en: Check for &updates...
ja: アップデートをチェック...(&u)

en: Check for newer versions of FileZilla
ja: FileZillaの新しいバージョンをチェック

en: Check for updates
ja: アップデートをチェック

en: Checking for correct external IP address
ja: 正しい外部IPアドレスを調べています.

en: Checking for updates
ja: アップデートをチェックしています.

en: Choose the default local directory
ja: 標準のローカルディレクトリを選択

en: Chunk data improperly terminated
ja: チャンクデータは不適切に終了しました

en: Clear &layout cache
ja: レイアウトキャッシュをクリア(&l)

en: Clear history
ja: 履歴をクリア

en: Clear quickconnect bar
ja: クイック接続バー

en: Click on Finish to save your configuration.
ja: 設定を保存し終了するにはクリックしてください.

en: Click on next to download the new version.
    Alternatively, visit http://filezilla-project.org to download the most recent version.
ja: 新しいバージョンをダウンロードするには次へをクリックしてください.その他の方法としては, 最新バージョンをダウンロードするために http://filezilla-project.org を訪問して下さい.

en: Close FileZilla
ja: FileZillaを閉じる

en: Co&mments:
ja: コメント(&m):

en: Command not supported by this protocol
ja: このプロトコルではコマンドをサポートしていません.

en: Command:
ja: コマンド:

en: Communication tainted by router
ja: ルータによって通信を失いました.

en: Compiled with:
ja: コンパイラ:

en: Compiler flags:
ja: コンパイル フラグ:

en: Concurrent transfers
ja: 集中転送

en: Conditions are c&ase sensitive
ja: 状態は大文字と小文字を区別します

en: Configuration test
ja: 設定テスト

en: Configure passive mode
ja: パッシブモードに設定する

en: Configure port range
ja: ポート範囲設定

en: Confirmation needed
ja: 必要な確認

en: Congratulations, your configuration seems to be working.
ja: おめでとうございます.設定は正しく機能しているようです.

en: Connected
ja: 接続されました

en: Connecting
ja: 接続しています

en: Connecting to %s
ja: %s に接続しています

en: Connecting to %s:%d...
ja: %s:%d　に接続しています...

en: Connecting to server
ja: サーバに接続しています

en: Connection
ja: 接続

en: Connection attempt interrupted by user
ja: ユーザによって切断された接続を試みる

en: Connection closed
ja: 接続が閉じました.

en: Connection established, initializing TLS...
ja: 接続が確立されました, TLSの初期化を行っています...

en: Connection established, sending HTTP request
ja: 接続が確立されました, HTTPリクエストを送っています

en: Connection established, waiting for welcome message...
ja: 接続が確立されました, ウェルカムメッセージを待っています...

en: Connection lost
ja: 接続が失われました.

en: Connection timed out
ja: 接続タイムアウト

en: Connection with server got closed prematurely.
ja: 早々にサーバとの接続を切断されました.

en: Connection with the test server failed.
ja: テストサーバへの接続に失敗しました.

en: Cop&y
ja: コピー(&y)

en: Could not connect to server
ja: サーバに接続することができませんでした

en: Could not establish connection to server
ja: サーバとの接続を確立できませんでした

en: Could not find the resource files for FileZilla, closing FileZilla.
    You can set the data directory of FileZilla using the '--datadir <custompath>' commandline option or by setting the FZ_DATADIR environment variable.
ja: FileZillaのリソースファイルを見つけることができませんでしたので, FileZillaを終了します. 
    コマンドラインオプション '--datadir <custompath>'を使うか環境変数FZ_DATADIRを設定することによってFileZillaのデータディレクトリを設定することができます.

en: Could not load "%s", make sure the file is valid.
    For this session, default settings will be used and any changes to the settings are not persistent.
ja: "%s"が読み込めません. ファイルが適当か確認してください. 
    このセッションにおいては, 標準設定が利用され変更された設定については持続されません.

en: Could not load "%s", please make sure the file is valid and can be accessed.
ja: "%s" を読む込むことができませんでしたので, ファイルが適当なものでアクセスできることを確認してください.

en: Could not load "%s", please make sure the file is valid and can be accessed.
    Any changes made in the Site Manager could not be saved.
ja: "%s" を読み込めませんでしたので, ファイルが適当なものでアクセスできることを確認してください. 
    サイトマネージャで行われた変更は保存することができませんでした.

en: Could not load "%s", please make sure the file is valid and can be accessed.
    Any changes made in the Site Manager will not be saved.
ja: "%s" を読み込むことができませんでしたので, ファイルが適当なものでアクセスできることを確認してください.
    サイトマネージャで行われた変更は保存されません.

en: Could not load "%s", please make sure the file is valid and can be accessed.
    The queue will not be saved.
ja: "%s" を読む込むことができませんでしたので, ファイルが適当なものでアクセスできることを確認してください.
    キューは保存されません.

en: Could not parse server address:
ja: サーバアドレスを解釈できませんでした:

en: Could not seek to offset %s within file
ja: ファイル内のオフセット %s を探し出せませんでした

en: Could not seek to the end of the file
ja: ファイルの終わりを見つけられませんでした

en: Could not spawn IO thread
ja: IOスレッドを作成できません

en: Could not write "%s", any changes to the Site Manager could not be saved: %s
ja: "%s"に書くことができずサイトマネージャへの変更は保存されませんでした: %s

en: Could not write "%s", the queue could not be saved.
ja: "%s"が書けませんでしたので, キューは保存されません.

en: Could not write "%s": %s
ja:  "%s" を書くことができませんでした:  %s

en: Country:
ja: 国:

en: Crashes FileZilla instantly. Only used to debug the exception handler
ja: 例外ハンドラをデバックするためだけにFileZillaは即座にクラッシュします

en: Create a new subdirectory in the current directory
ja: 現在のディレクトリに新しいサブディレクトリを作成する

en: Create directory
ja: ディレクトリを作成

en: Creating directory
ja: ディレクトリを作成しています

en: Creating directory '%s'...
ja: ディレクトリ '%s' を作成...

en: Critical error
ja: 重大なエラー

en: Custom filter set
ja: カスタムフィルタセット

en: D&efault
ja: 標準(&e)

en: D&elete
ja: 削除(&e)

en: D&isable all
ja: すべて無効にする(&i)

en: D&iscard
ja: 破棄する(&i)

en: Data socket closed too early.
ja: 早々にデータソケットは切断されました.

en: Date/time unknown
ja: 日付/時刻 不明

en: Debug
ja: デバッグ

en: Debugging settings
ja: デバッグの設定

en: Default
ja: 標準

en: Default &local directory:
ja: 標準のローカルディレクトリ(&l):

en: Default file exists action
ja: ファイル存在時の標準動作

en: Default r&emote directory:
ja: 標準のリモートディレクトリ(&e):

en: Default transfer mode:
ja: 標準転送モード:

en: Default transfer type:
ja: 標準の転送タイプ

en: Default: http://ip.filezilla-project.org/ip.php
ja: 標準: http://ip.filezilla-project.org/ip.php

en: Delay between failed login attempts:
ja: ログイン試行失敗中の遅延:

en: Delete selected files and folders
ja: 選択されたファイルとフォルダを削除

en: Details
ja: 詳細

en: Details for new key:
ja: 新しい鍵の詳細:

en: Dire&ctories
ja: ディレクトリ(&c)

en: Direction
ja: 指示

en: Directory listing aborted by user
ja: ディレクトリ一覧の表示はユーザにより中断されました

en: Directory listing failed
ja: ディレクトリ一覧取得に失敗しました

en: Directory listing filters
ja: ディレクトリリスト フィルタ

en: Directory listing successful
ja: ディレクトリ一覧の表示成功

en: Disa&ble all
ja: すべて無効にする(&b)

en: Disconnect from server
ja: サーバから切断

en: Disconnected from server
ja: サーバから切断されました

en: Disconnecting from previous server
ja: 以前のサーバから切断しています

en: Disconnects from the currently visible server
ja: 現在見えているサーバから切断

en: Display about dialog
ja: ダイアログについて表示

en: Do you really want to check for beta versions?
    Unless you want to test new features, keep using stable versions.
ja: 本当にベータバージョンが欲しいですか？ 
    新機能をテストしたいのでなければ,安定バージョンを使い続けてください.

en: Don't use external IP address on &local connections.
ja: ローカル接続に外部IPアドレスを使いません. (&l)

en: Download selected files and folders
ja: 選択したファイルとフォルダをダウンロード

en: Downloading %s
ja: %s をダウンロードしています

en: Downloads
ja: ダウンロード

en: Duplicate filter name
ja: フィルタ名が重複しています

en: E&nable all
ja: すべて有効にする(&n)

en: E&xecute
ja: 実行(&E)

en: E&xit
ja: 終了(&x)

en: E-Mail:
ja: 電子メール:

en: Each filter needs at least one condition.
ja: それぞれのフィルタは少なくとも1つの状態を必要とします.

en: Edit filters
ja: フィルタを編集

en: Email:
ja: 電子メール:

en: Empty directory listing
ja: 空のディレクトリ一覧取得

en: Empty filter names are not allowed.
ja: 空のフィルタ名は認められていません.

en: Empty name
ja: 名前を空にする

en: En&able all
ja: すべて有効にする(&a)

en: Enter &custom command...
ja: カスタムコマンドを入力...(&c)

en: Enter custom command
ja: カスタムコマンドを入力

en: Enter filter name
ja: フィルタ名を入力して下さい

en: Enter name for filterset
ja: フィルタセットの名前を入力してください

en: Enter password
ja: パスワードを入力

en: Enter the address of the server.
    To specify the server protocol, prepend the host with the protocol identifier. If no protocol is specified, the default protocol (ftp://) will be used.
    You can also enter complete URLS in the form protocol://user:pass@host:port here, the values in the other fields will be overwritten then.
ja: サーバのアドレスを入力して下さい.
    ホストの先頭にプロトコル識別子をつけてサーバプロトコルを指定します.もしプロトコルが指定されていなければ, 標準プロトコルl (ftp://) が使用されます.
    ここではフォームに完全なURLSを入力するkともできますprotocol://user:pass@host:port , このとき他のフィールドの値も上書きされます.

en: Enter the port on which the server listens.
    The default for FTP is 21, the default for SFTP is 22.
ja: サーバの受け付けているポートを入力して下さい.
    FTPの標準は21番で, SFTPの標準は22番です.

en: Error %d writing to socket
ja: エラー %d ソケットへの書き込み

en: Error loading xml file
ja: xmlファイルの読み込みエラー

en: Error writing xml file
ja: xmlファイルの書き込みエラー

en: Error:
ja: エラー:

en: Exe&cute
ja: 実行(&c)

en: Executable
ja: 実行可能

en: Executable contains no version info, cannot check for updates.
ja: 実行可能なものはバージョン情報を含んでおらず, アップデートをチェックできません.

en: F&ilter name:
ja: フィルタ名(&i):

en: FTP Engine not initialized, can't connect
ja: FTPエンジンは初期化されておらず接続できません.

en: FTP uses secondary connections for data transfers. These additional connections can be established in two ways.
ja: FTPはデータ転送において２次的に使われます.この付加的接続は２通りで確立することができます.

en: Failed to change directory
ja: ディレクトリ変更に失敗しました

en: Failed to change language
ja: 言語変更に失敗しました

en: Failed to check for newer version of FileZilla.
ja: FileZillaの新しいバージョンのチェックに失敗しました.

en: Failed to create backup copy of xml file
ja: xmlファイルの複製の作成に失敗しました

en: Failed to create listen socket, aborting
ja: リッスンソケットの生成に失敗しました.中止しています.

en: Failed to create listening socket for active mode transfer
ja: アクティブモード転送のためのリスニングソケット生成に失敗しました.

en: Failed to download the latest version of FileZilla.
ja: 最新バージョンのFileZillaのダウンロードに失敗しました.

en: Failed to get data peer address, connection closed.
ja: データに対するアドレス取得に失敗しましたので,接続を切断しました.

en: Failed to get peer address, connection closed.
ja: 対するアドレスの取得に失敗しましたので,接続を切断しました.

en: Failed to initialize FTP engine
ja: FTPエンジンの初期化に失敗しました.

en: Failed to initialize TLS.
ja: TLSの初期化に失敗しました.

en: Failed to load panels, invalid resource files?
ja: パネルのロードに失敗しました.リソースファイルが不適切ですか？

en: Failed to open "%s" for appending / writing
ja: 加える / 書く ために"%s"を開くのに失敗しました

en: Failed to open "%s" for reading
ja: 読み出し時に"%s"を開くことに失敗しました

en: Failed to open "%s" for writing
ja: 書き込み時に "%s" を開くのに失敗しました

en: Failed to receive data
ja: データの受信に失敗しました.

en: Failed to retrieve directory listing
ja: ディレクトリ一覧表示の取り出しに失敗しました

en: Failed to retrieve external ip address, aborting
ja: 外部IPアドレスの取得に失敗しました.中止しています.

en: Failed to retrieve external ip address, using local address
ja: 外部IPアドレスの取得に失敗しましたので,ローカルアドレスを使用しています.

en: Failed to retrieve local ip address.
ja: ローカルIPアドレスの取得に失敗しました.

en: Failed to retrieve local ip address. Aborting
ja: ローカルIPアドレスの取得に失敗しました.中止しています.

en: Failed to retrieve the external IP address.
ja: 外部IPアドレスの取得に失敗しました.

en: Failed to send command.
ja: コマンドの送信に失敗しました.

en: Failed to set language to %s, using default system language
ja: %s　への言語設定に失敗しました, 標準のシステム言語を利用します

en: Failed to validate settings
ja: 設定を有効にするのに失敗しました

en: Failed to write to file %s
ja: ファイル %s への書き込みに失敗しました

en: Failed to write xml file
ja: xmlファイルへの書き込みに失敗しました

en: Fall back to active mode
ja: アクティブモードに戻る

en: Fil&es
ja: ファイル(&e)

en: File
ja: ファイル

en: File Types
ja: ファイルタイプ

en: File exists
ja: ファイルが存在します

en: File exists action
ja: ファイル存在時の動作

en: File not found
ja: ファイルが見つかりません

en: File transfer successful
ja: ファイルの転送が成功しました

en: FileZilla Error
ja: Filezillaエラー

en: FileZilla can test your configuration now to ensure everything is configured properly.
ja: すべてが適切に設定されていることを保障するために今すぐFileZillaは設定をテストすることができる.

en: Filename
ja: ファイル名

en: Filename invalid
ja: ファイル名が不正です

en: Filename unchanged
ja: ファイル名は変更されませんでした

en: Filenames may not contain any of the following characters: / * ? < > |
ja: ファイル名に次の文字は使えません: / * ? < > |

en: Filenames may not contain any of the following characters: / \ : * ? " < > |
ja: ファイル名に次の文字は使えません: / \ : * ? " < > |

en: Filesize
ja: ファイルサイズ

en: Filetype
ja: ファイルタイプ

en: Filter &out all files that:
ja: すべてのファイルを除去する:

en: Filter applies to:
ja: フィルタ適用先:

en: Filter name already exists
ja: フィルタ名はすでに存在しています

en: Filter set already exists
ja: フィルタセットはすでに存在しています

en: Filter the directory listings
ja: ディレクトリ一覧表示フィルタ

en: Filter validation failed
ja: フィルタの検証に失敗しました

en: Fingerprint (MD5):
ja: 指紋(MD5):

en: Fingerprint (SHA-1):
ja: 指紋(SHA-1):

en: Fingerprint:
ja: 指紋

en: Firewall and router configuration wizard
ja: ファイアウォールとルータ設定ウィザード

en: Folder
ja: フォルダ

en: For more detailed information about what these options do, please run the network configuration wizard.
ja: これらのオプション設定に関するより詳細な情報のためにネットワーク接続ウィザードを起動して下さい.

en: For reliability you should specify a range of at least 10 ports.
ja: 信頼性のために少なくとも10ポートぼ範囲指定は指定すべきです.

en: Force &UTF-8
ja: UTF-8を強制する(&U)

en: General
ja: 一般

en: Get external IP address from the following URL:
ja: 以下のURLから外部IPアドレスを取得:

en: Given filterset name already exists, overwrite filter set?
ja: 与えられたフィルタセットの名前はすでに存在しています,フィルタセットを上書きしますか?

en: Group permissions
ja: グループ属性

en: H&igh
ja: 高い(&i)

en: High
ja: 高い

en: Highest
ja: 最高

en: Highest available port has to be a number between 1024 and 65535.
ja: 利用可能な一番上ののポートは1024番から65535の間の数でなければいけません.

en: Hold the shift key to toggle the filter state on both sides simultanously.
ja: 同時に両サイド上でフィルタの状態を留めるためにシフトキーを保持してください.

en: Homepage:
ja: ホームページ:

en: Host key mismatch
ja: ホストキーが一致しません

en: Host:
ja: ホスト:

en: Hours,
ja: 時間

en: If no data can be sent or received during this time, the connection will be closed and FileZilla will try to reconnect.
ja: この時間の間にデータが送受信されていないのであれば,接続が閉じておりFileZillaは再接続するでしょう.

en: If reporting bugs, please provide logs with "Verbose" logging level.
ja: バグを報告するなら"詳細"ロギングレベルのログを提供して下さい.

en: If the automatic test at the end of this wizard succeeds, but you cannot transfer files to a particular server, the server might be misconfigured and you should try active mode. You can set the transfer mode on a per-server basis in the Site Manager.
ja: もしウィザードの最後で自動テストが成功していて特定のサーバに対してファイルを転送できないのであれば,サーバの設定が間違っているかもしれませんのでアクティブモードで試行してみてください.サイトマネージャのサーバごとの基本設定で転送モードを設定することができます.

en: If the fallback option is enabled, you will be able to connect to misconfigured servers which reject the selected transfer mode.
ja: フォールバックオプションを有効にするなら, 選択された転送モードを拒否する設定の間違ったサーバに接続することができるでしょう.

en: If this problem persists, please contact your router or firewall manufacturer for a solution.
ja: この問題が出続けるのであれば,解決のためにルータもしくはファイアウォールの製造者に連絡してください.

en: If this problem stays, please contact your router manufacturer.
ja: この問題が残るようなら,ルータの製造者に連絡を取ってください.

en: If using 'overwrite if newer', your system time has to be synchronized with the server. If the time differs (e.g. different timezone), specify a timezone offset in the site manager.
ja: '新しいなら上書き'を使うなら, システム時刻はサーバと同期していなければいけません. もし時刻が異なっている(たとえばタイムゾーン)なら, サイトマネージャでタイムゾーンのオフセットを明確にして下さい.

en: If you change the language, you should restart FileZilla.
ja: 言語を変えるなら, FileZillaの再起動が必要になります.

en: If you click on test, FileZilla will connect to probe.filezilla-project.org and will perform some simple tests.
ja: テストをクリックしたら,FileZillaはprobe.filezilla-project.orgに接続し簡単なテストを実施します.

en: If you enter the wrong filetypes, those files may get corrupted when transferred.
ja: 間違ったファイルタイプを入力すると, 転送時にファイルを破損してしまうかもしれません.

en: If you get any errors, your configuration is not correct.
ja: もしいくつかのエラーが出るなら, 設定は正しくありません.

en: If you have problems to retrieve directory listings or to transfer files, try to change the default transfer mode.
ja: ディレクトリ一覧取得もしくはファイル転送に問題があるなら, 標準の転送モードに切り替えてみます.

en: If you keep having problems with a specific server, the server itself or a remote router might be misconfigured. In this case try to toggle passive mode and contact the server administrator for help.
ja: 特定のサーバに問題がおき続けているなら,サーバ自身もしくはリモートルータに設定間違いがあるかも知れません.この場合,パッシブモードに切り替えて挑戦したりサーバ管理者に助けを求たりしてみて下さい.

en: If you sucessfully complete the wizard and the final test succeeds, any firewalls and routers you have should be configured properly.
ja: ウィザードがうまく完了しテストが最終テストが成功したなら,あなたのもつルータやファイアウォールは適切に設定されるべきである.

en: If you use a firewall, make sure FileZilla is allowed to accept connection on all given ports.
ja: もしファイアウォールを利用しているなら,もちろんFileZillaはすべてのポートにおいて接続を受けることを認めます.

en: If you use a router, make sure all these ports are forwarded to the machine you're running FileZilla on.
ja: もしルータを利用しているなら,もちろん全てのポートはFileZillaの動いているマシンに転送されます.

en: If your router keeps changing the IP address, please contact your router manufacturer.
ja: ルータのIPアドレスがコロコロからるなら,ルータの製造者に連絡を取ってください.

en: In active mode, FileZilla has to listen on a port for data transfers. You have to specify which ports FileZilla will use.
ja: アクティブモードで,FileZillaはデータ転送のためにポートを開かなければいけません.FileZillaの使うポートを指定しなければいけません.

en: In case you have a router, you will have to forward all available ports, as FileZilla has no influence on the ports your system chooses.
ja: ルータがある場合は,システムの選んだポートにFileZillaは影響を持たないものとして,すべての可能なすべてのポートに転送すべきでしょう.

en: In case you prefer automatic updates, you can enable automatic update checks in the settings dialog.
ja: 自動的にアップデートを参照したい時は, 設定ダイアログの自動アップデートチェックを有効にして下さい.

en: In order to use active mode, FileZilla needs to know your external IP address.
ja: パッシブモードを使うのにFileZillaは外部IPアドレスを知る必要があります.

en: In passive mode, which is recommended for most users, FileZilla asks the server for a port and connects to the given port. Not much configuration has to be done for this.
ja: 多くのユーザに推奨されるパッシブモードでFileZillaはサーバにポートを要求し,与えられたポートに接続します.ほとんどの設定はこのために行われなければいけません.

en: Initializing TLS...
ja: TLSを初期化しています...

en: Interactive
ja: インタラクティブ

en: Interrupted by user
ja: ユーザにより中断されました

en: Invalid Content-Length
ja: 不適切なコンテンツ長

en: Invalid HTTP Response
ja: 不適切なHTTPレスポンス

en: Invalid character sequence received, disabling UTF-8. Select UTF-8 option in site manager to force UTF-8.
ja: UTF-8を無効にした不適切な文字列を受信しました. サイトマネージャでUTF-8を選択して強制的にUTF-8にして下さい.

en: Invalid chunk size
ja: 不適切なチャンクサイズ

en: Invalid data received
ja: 不適切なデータを受信しました.

en: Invalid date
ja: 不適切な日付

en: Invalid filename
ja: ファイル名が適切ではありません

en: Invalid hostname or host not found
ja: 適当ではないホスト名もしくはホストが見つからない

en: Invalid port given. The port has to be a value from 1 to 65535.
ja: 不適切なポートが与えられました. ポートは1から65535の間の値でなくてはいけません.

en: Invalid protocol specified. Valid protocols are:
    ftp:// for normal FTP,
    sftp:// for SSH file transfer protocol,
    ftps:// for FTP over SSL (implicit) and
    ftpes:// for FTP over SSL (explicit).
ja: 不適切なプロトコルが指定されています. 適切なプロトコルは: 
    普通のFTPでは ftp:// ,
    SSHを用いたファイル転送プロトコルでは sftp:// ,
    FTP over SSL（明示）では ftps:// ,
    FTP over SSL(暗黙）では ftpes://  .

en: Invalid response code
ja: 不適切な応答コード

en: Invalid size in condition
ja: 状態におけるサイズが適当ではありません

en: Invalid username given.
ja: 適切ではないユーザ名が与えられました.

en: L&owest
ja: 最低(&o)

en: L&owest available port:
ja: 利用可能な最低のポート(&o):

en: Language
ja: 言語

en: Large icons
ja: 大きいアイコン

en: Last modified
ja: 最終修正日

en: Limit for concurrent &downloads:
ja: 並列ダウンロードの制限(&d) :

en: Limit for concurrent &uploads:
ja: 並列アップロードの制限(&u) :

en: Limit local ports
ja: ローカルポートを制限する

en: Line length exceeded
ja: 行の長さを上回りました

en: Listen socket closed
ja: リッスンソケットを閉じました.

en: Listing:
ja: リスト:

en: Local filters:
ja: ローカルフィルタ:

en: Local site:
ja: ローカルサイト:

en: Locality:
ja: 地域:

en: Login data contains non-ascii characters and server might not be UTF-8 aware. Trying local charset.
ja: ログインデータには非アスキー文字セットが含まれていてサーバはUTF-8に気づかないかも知れません.ローカル文字セットをタイプしてください.

en: Low
ja: 低い

en: Lowest
ja: 最低

en: Lowest available port has to be a number between 1024 and 65535.
ja: 利用可能な一番下のポートは1024番から65535の間の数でなければいけません.

en: Malformed chunk data: %s
ja: 不正なチャンクデータ: %s

en: Malformed header: %s
ja: 不正なヘッダ: %s

en: Malformed reply, server not sending proper lineendings
ja: 不適切な応答, サーバは適切な行末を送っていません.

en: Match all of the following
ja: 以下のすべてに一致する

en: Maximum number of retries:
ja: 再試行の最大数

en: Maximum simultaneous &transfers:
ja: 最大同時転送(&t) :

en: Medium icons
ja: 中サイズのアイコン

en: Minutes
ja: 分

en: My Sites
ja: 自分のサイト

en: N/a
ja: 何もありません

en: Name:
ja: 名前:

en: Need to enter filter name
ja: フィルタ名を入力する必要があります

en: Need to specify a character encoding
ja: 文字エンコーディングを明確にする必要があります

en: New &Folder
ja: 新しいフォルダ(&F)

en: New filter
ja: 新しいフィルタ

en: New folder
ja: 新規フォルダ

en: New site
ja: 新規サイト

en: No
ja: いいえ

en: No external IP address set, trying default.
ja: 外部IPアドレスが設定されていないため,デフォルトをトライしています.

en: No host given, please enter a host.
ja: ホストが与えられませんでした. ホストを入力して下さい.

en: No images available
ja: 利用可能なイメージがありません

en: No themes in themes.xml
ja: themes.xmlにテーマがありません

en: None
ja: なし

en: None of the following
ja: 続くものはありません.

en: Normal
ja: 通常

en: Not connected to any server
ja: どのサーバにも接続されていません.

en: Number of days between update checks:
ja: アップデートチェックの日数間隔

en: O&verwrite
ja: 上書き(&v)

en: OK
ja: 了解

en: Ok
ja: 了解

en: On the following pages, the selected transfer mode will be configured, as well as the fallback mode if enabled.
ja: 有効になっている場合, 次のページで選択された転送モードはフォールバックモードとして設定されます.

en: Once
ja: 一度だけ

en: Open the Site Manager
ja: サイトマネージャを開く

en: Open the settings dialog of FileZilla
ja: FileZillaの設定ダイアログを開く

en: Opens the Site Manager
ja: サイトマネージャを開く

en: Organization:
ja: 組織:

en: Other:
ja: その他:

en: Ov&erwrite if newer
ja: もし新しいなら上書きする(&e)

en: Over&write if newer
ja: もし新しいなら上書きする(&w)

en: Overview
ja: 概要

en: Overwrite &if newer
ja: もし新しいなら上書きする(&i)

en: Owner / Group
ja: オーナ / グループ

en: Owner permissions
ja: オーナのパーミッション

en: PORT command tainted by router.
ja: ルータによってPORTコマンドは失われました.

en: Pa&ssive (recommended)
ja: パッシブ（推奨）(&s)

en: Package
ja: パッケージ

en: Pass&word:
ja: パスワード(&w):

en: Passive (recommended)
ja: パッシブ（推奨）

en: Passive mode
ja: パッシブモード

en: Passive mode has been set as default transfer mode.
ja: パッシブモードがデフォルトの転送モードとして設定されています.

en: Permissions
ja: パーミッション

en: Pleae make sure FileZilla is allowed to establish outgoing connections and make sure you typed the address of the address resolver correctly.
ja: FileZillaが外部への接続確立を許可されていることとアドレスリゾルバのアドレスが正しくタイプされていることを確認して下さい.

en: Please check http://filezilla-project.org for the most recent version of FileZilla.
ja: FileZillaの最新バージョンをhttp://filezilla-project.orgでチェックしてください.

en: Please check on http://filezilla-project.org/probe.php that the server is running and carefully check your settings again.
ja: http://filezilla-project.org/probe.php 上でサーバの挙動をチェックし再度注意深く設定をチェックしてください.

en: Please check the package manager of your system for an updated package or visit http://filezilla-project.org to download the source code of FileZilla.
ja: パッケージの更新のためにシステムのパッケージマネージャをチェックするかFileZillaのソースコードをダウンロードするために http://filezilla-project.org を訪問して下さい.

en: Please configure any firewalls and routers so that FileZilla can establish outgoing connection to arbitrary ports.
ja: ファイアウォールとルータを設定してください.するとFileZillaは任意のポートに対して対外的な接続を確立します.

en: Please disable settings like 'DMZ mode' or 'Game mode' on your router.
ja: ルータ上の"DMZモード"や"ゲームモード"のような設定を無効にしてください.

en: Please ensure you have a stable internet connection and check on http://filezilla-project.org/probe.php that the server is running.
ja: 安定したインターネット接続を保証し http://filezilla-project.org/probe.php 上でサーバの挙動をチェックしてください.

en: Please enter a name for the new filter.
ja: 新しいフィルタの名前を入力してください.

en: Please enter a new name for the copied filter.
ja: 複製されたフィルタの新しい名前を入力してください.

en: Please enter a new name for the filter.
ja: フィルタの新しい名前を入力してください.

en: Please enter a number between 0 and 10 for the number of concurrent downloads.
ja: 並列ダウンロードの数として0から10の間の数字を入力してください.

en: Please enter a number between 0 and 10 for the number of concurrent uploads.
ja: 並列アップロードの数として0から10の間の数字を入力してください.

en: Please enter a number between 1 and 10 for the number of concurrent transfers.
ja: 並列転送の数として1から10の間の数字を入力してください.

en: Please enter a password for this server:
ja: このサーバのパスワードを入力してください

en: Please enter a timeout between 5 and 9999 seconds or 0 to disable timeouts.
ja: 5から9999秒の間でタイムアウトを入力してください.0はタイムアウトを無効にします.

en: Please enter a unique name for this filter set
ja: このフィルタセットに一意の名前を入力してください.

en: Please enter a valid portrange.
ja: 適当なポートの範囲を入力してください.

en: Please enter an URL where to get your external address from
ja: 外部アドレスを取得するためにURLを入力してください.

en: Please enter an update interval of at least 7 days
ja: 少なくとも7日間隔で最新情報を入力してください.

en: Please enter raw FTP command.
    Using raw ftp commands will clear the directory cache.
ja: 生のFTPコマンドを入力してください.
    生のftpコマンドを使うことによりディレクトリのキャッシュを消せるでしょう.

en: Please enter the name of the directory which should be created:
ja: 作成しようとするディレクトリの名前を入力してください

en: Please enter your external IP address
ja: 外部IPアドレスを入力してください.

en: Please enter your external IP address on the active mode page of this wizard. In case you have a dynamic address or don't know your external address, use the external resolver option.
ja: このウィザードのアクティブモードのページで外部IPアドレスを入力して下さい.動的アドレスを利用していたり外部アドレスがわからない場合は,外部リゾルバオプションを使ってください.

en: Please follow the instructions carefully, as wrong configuration will prevent successful FTP connections.
ja: 誤った設定を防ぎFTP接続を成功させるために,注意深く指示に従って下さい.

en: Please make sure you are running the latest version of FileZilla. Visit http://filezilla-project.org for details.
ja: あなたの使っている最新のFileZillaを確認して下さい.詳細はhttp://filezilla-project.org を訪問して下さい.

en: Please make sure your router is using the latest available firmware. Furthermore, your router has to be configured properly. You will have to manual port forwarding. Don't run your router in the so called 'DMZ mode' or 'game mode'.
ja: ルータの利用可能な最新のファームウェアを確認してください.その上で,ルータを適切に設定すべきです.手動ポート転送が必要になるでしょう. 'DMZモード' や 'ゲームモード'と呼ばれるものをルータで起動してはいけません.

en: Please make sure your router is using the latest available firmware. Furthermore, your router has to be configured properly. You will have to use manual port forwarding. Don't run your router in the so called 'DMZ mode' or 'game mode'.
ja: ルータの利用可能な最新のファームウェアを確認してください.その上で,ルータを適切に設定すべきです.手動ポート転送を利用すべきでしょう. 'DMZモード' や 'ゲームモード'と呼ばれるものをルータで起動してはいけません.

en: Please note that FileZilla has no influence on the port the server chooses. So the server might choose a port which your firewall thinks is only used by trojans or other malware. This might raise a false alarm you can safely discard.
ja: サーバが選んだポートで影響を持たないものをFileZillaに教えて下さい.するとサーバはファイアウォールがトロイやその他の破壊工作ソフトウェアに利用されるだけと考えているポートを選ぶかもしれません.これはあなたが安全を放棄する失敗の警告を取り上げるかもしれません.

en: Please note that some servers might ban you if you try to reconnect too often or in too short intervals.
ja: あまりにも多かったり, あまりにも短い間隔で再接続しようとするとサーバは接続を切るかもしれないことに注意してください.

en: Please run this wizard again should you change your network environment or in case you suddenly encounter problems with servers that did work previously.
ja: ネットワークの設定を変更したり,以前に動いていたサーバで突然問題に遭遇した場合は再度このウィザードを起動して下さい.

en: Please select an action:
ja: アクションを選択してください:

en: Please select the default transfer mode you would like to use.
ja: 利用したいデフォルトの転送モードを選択してください.

en: Please select the new attributes for the directory "%s".
ja: ディレクトリ "%s" の新しい属性を選んで下さい

en: Please select the new attributes for the file "%s".
ja: ファイル "%s"　の新しい属性を選んで下さい

en: Please select the new attributes for the selected directories.
ja: 選択されたディレクトリの新しい属性を選んでください

en: Please select the new attributes for the selected files and directories.
ja: 選択されたファイルとディレクトリの新しい属性を選んでください

en: Please select the new attributes for the selected files.
ja: 選択されたファイルの新しい属性を選んでください

en: Please visit http://filezilla-project.org for the more information about FileZilla.
ja: FileZillaについてのより多くの情報のためには http://filezilla-project.org を訪問して下さい.

en: Please visit http://filezilla-project.org to download the most recent version.
ja: 最新バージョンをダウンロードするには http://filezilla-project.org を訪問して下さい.

en: Preview
ja: プレビュー

en: Primary connection and data connection certificates don't match.
ja: プライマリ接続とデータ接続証明は一致しません.

en: Priority
ja: 優先度

en: Process &Queue
ja: キューを処理する(&Q)

en: Public key algorithm:
ja: 公開鍵アルゴリズム:

en: Public permissions
ja: 公開パーミッション

en: Queue: %s%d KB
ja: キュー: %s%d KB

en: Queue: %s%d MB
ja: キュー: %s%d MB

en: Queue: %s%d bytes
ja: キュー: %s%d MB

en: Queue: empty
ja: キュー: ありません

en: Re&ad
ja: 読む(&a)

en: Re&name
ja: 名前を変更(&n)

en: Rea&d
ja: 読む(&d)

en: Really cancel current operation?
ja: 本当に現在の操作を中止しますか?

en: Really delete all selected files and/or directories?
ja: 本当に選択されたファイルとディレクトリ（もしくはファイルかディレクトリ）のすべてを削除しますか

en: Rec&urse into subdirectories
ja: サブディレクトリの中の再帰

en: Received data tainted
ja: 受信したデータは失われました.

en: Reconnection settings
ja: 再接続設定

en: Reconnects to the last used server
ja: 最後に使ったサーバに再接続

en: Redirection to invalid address
ja: 不適切なアドレスへの出力先変更

en: Refresh the file and folder lists
ja: ファイルとフォルダの一覧を一新する

en: Remote certificate not trusted.
ja: リモート証明書は信用されていません.

en: Remote file
ja: リモートファイル

en: Remote filters:
ja: リモートフィルタ:

en: Remote site:
ja: リモートサイト:

en: Remove &selected
ja: 選択されてたものを削除(&s)

en: Rena&me
ja: 名前の変更(&m)

en: Rename file
ja: ファイル名の変更

en: Rename selected files and folders
ja: 選択されたファイルとフォルダの名前を変更

en: Renaming '%s' to '%s'
ja:  '%s' の名前を '%s' に変更しています

en: Res&ume
ja: レジューム(&u)

en: Resolving IP-Address for %s
ja: %s のIPアドレスを解決しています.

en: Resolving hostname
ja: ホスト名を解決しています

en: Response:
ja: 応答:

en: Resuming ascii files can cause problems if server uses a different line ending format than the client.
ja: サーバがクライアントと異なる行末フォーマットを使っているならアスキーファイルに起こる問題をレジュームします.

en: Retrieving directory listing...
ja: ディレクトリ一覧を読み出しています

en: Retrieving external IP address from %s
ja: %s から外部のIPアドレスを取得しています.

en: S&kip
ja: スキップ(&k)

en: Save settings?
ja: 設定を保存しますか？

en: Scanning for files to add to queue
ja: キューに加えるファイルをスキャンしています

en: Scanning for files to upload
ja: アップロードするファイルをスキャンしています

en: Select &page:
ja: ページを選択する(&p)

en: Select Entry:
ja: エントリーの選択:

en: Select Theme
ja: テーマの選択

en: Select default action to perform if target file of a transfer already exists.
ja: 転送対象のファイルがすでに存在するとき行うべき標準動作を選択してください.

en: Select default file exists action if the target file already exists. This selection is valid only for the current session.
ja: 対象がすでに存在している時の標準となるファイル存在時の動作を選んでください. この選択は現在のセッションにおいてのみ適切です.

en: Select default file exists action only for the currently selected files in the queue.
ja: キューにおいて現在選択されているファイルのためだけにファイル存在時の標準動作を選んで下さい.

en: Select download location for package
ja: パッケージをダウンロードする場所を選んで下さい.

en: Send custom command to the server otherwise not available
ja: 不可能でなければサーバにカスタムコマンドを送る

en: Serial number:
ja: シリアルナンバ:

en: Server / Local file
ja: サーバ / ローカルファイル

en: Server does not support resume of files > %d GB.
ja: サーバはファイルのレジュームをサポートしていません > %d GB .

en: Server does not support resume of files > %d GB. End transfer since filesizes match.
ja: サーバはファイルのレジュームをサポートしていません > %d GB .ファイルサイズが一致したら転送終了です.

en: Server does not support resume of files > 2GB.
ja: サーバはファイルのレジュームをサポートしていません >　2 GB .

en: Server does not support resume of files > 4GB.
ja: サーバはファイルのレジュームをサポートしていません > 4 GB .

en: Server may not support resume of files > %d GB. End transfer since filesizes match.
ja: サーバはファイルのレジュームをサポートしていません > %d GB .ファイルサイズが一致したら転送終了です.

en: Server requires an account. Please specify an account using the Site Manager
ja: サーバはアカウントを必要としています.サイトマネージャを使ってアカウントを指定してください.

en: Server sent invalid reply.
ja: サーバは不適切な返答を送信しました.

en: Server sent passive reply with unroutable address. Using server address instead.
ja: サーバは経路設定できないアドレスで受動的な返信を送信しました.代わりにサーバのアドレスを使っています.

en: Server&type:
ja: サーバの種類(&t):

en: Set &Priority
ja: 優先度の設定(&P)

en: Set permissions of '%s' to '%s'
ja: '%s'のパーミッションを'%s'に設定

en: Settings
ja: 設定

en: Show &raw directory listing
ja: そのままのディレクトリ一覧を見せる

en: Site Manager
ja: サイトマネージャ

en: Site Manager already open
ja: サイトマネージャはすでに開いています

en: Size
ja: サイズ

en: Size unknown
ja: サイズ不明

en: Sk&ip
ja: スキップ(&i)

en: Skipping download of %s
ja: %sのダウンロードをスキップします

en: Skipping upload of %s
ja: %sのアップロードをスキップします

en: Small icons
ja: 小さいアイコン

en: Some misconfigured remote servers which are behind a router, may reply with their local ip address.
ja: ルータの下にある間違った設定をされたリモートサーバはローカルIPアドレスを返すかもしれません.

en: Starting download of %s
ja: %sのダウンロードを始めています

en: Starting upload of %s
ja: %sのアップロードを始めています

en: State:
ja: 状態:

en: Status
ja: 状態

en: Status:
ja: 状態:

en: Stop and remove &all
ja: すべてを停止し削除します(&a)

en: Street:
ja: 通り:

en: Subject of certificate
ja: 証明書の対象

en: Submit a bug report if this problem persists even with the latest version of FileZilla.
ja: FilaZillaの最新バージョンでもこの問題が出続けるならバグ報告を出して下さい.

en: Summary of test results:
ja: テスト結果の概要

en: Syntax error
ja: 構文エラー

en: TLS/SSL connection established, waiting for welcome message...
ja: TLS/SSL接続が確立されました, ウェルカムメッセージを待っています...

en: TLS/SSL connection established.
ja: TLS/SSL接続が確立されました.

en: Target file already exists
ja: 対象のファイルはすでに存在しています

en: Target filename already exists, really continue?
ja: 対象のファイルはすでに存在しています, 本当に続けますか?

en: Test results
ja: テスト結果

en: Testing resume capabilities of server
ja: サーバのレジューム互換性をテストしています.

en: The Site Manager is opened in another instance of FileZilla 3.
    Do you want to continue? Any changes made in the Site Manager won't be saved then.
ja: FサイトマネージャはileZillaの別のインスタンスで開かれています 3.
    続けますか? この時, なんらかの変更はサイトマネージャにおいて保存されないかもしれません.

en: The address you entered was: %s
ja: 入力されたアドレス: %s

en: The entered filter name already exists.
ja: 入力されたフィルタ名はすでに存在しています

en: The extension '%s' does already exist in the list
ja: 拡張子 '%s'　はすでにリストに存在しません

en: The file %s already exists.
    Please enter a new name:
ja: ファイル %s はすでに存在しています.
    新しい名前を入力してください:

en: The higher the debug level, the more information will be displayed in the message log. Displaying debug information has a negative impact on performance.
ja: 最も高いデバッグレベルはメッセージログにおいてより多くの情報を表示します. デバッグ情報の表示はパフォーマンスに重大な影響を及ぼします.

en: The lowest available port has to be less or equal than the highest available port.
ja: 利用可能な最低のポートは利用可能な最高のポートより小さいもしくは等しくなければいけません.

en: The most recent version has been downloaded. Click on Finish to start the installation.
ja: 最新バージョンはすでにダウンロードされています. インストールを開始するために終了をクリックして下さい.

en: The most recent version has been downloaded. Please install like you did install this version.
ja: 最新バージョンはすでにダウンロードされています.このバージョンをインストールしたときのようにインストールして下さい.

en: The server sent an unrecognized reply.
ja: サーバは理解不能な返答を送信しました.

en: The server uses following charset encoding for filenames:
ja: このサーバはファイル名に次の文字セットエンコーディングを使います:

en: The server's certificate is unknown. Please carefully examine the certificate to make sure the server can be trusted.
ja: サーバの証明書は不明です. 信用できるサーバか確認するために注意深く証明書を調べて下さい.

en: The server's host key does not match the key that has been cached. This means that either the administrator has changed the host key, or you are actually trying to connect to another computer pretending to be the server.
    If the host key change was not expected, please contact the server administrator.
ja: このサーバのホスト鍵はキャッシュされているものと一致しません. これは管理者がホスト鍵を変更したか, サーバを偽った別のコンピュータに接続しようとしていることを意味します. ホスト鍵が変わっていることが予想されるなら, サーバ管理者へ連絡してください.

en: The server's host key is not cached in the registry. You have no guarantee that the server is the computer you think it is.
ja: サーバのホスト鍵はレジストリにキャッシュされていません. サーバはあなたの思っている計算機であるという保障はありません.

en: The target file already exists.
    Would you like to replace the file
ja: ターゲットのファイルはすでに存在しています.
    このファイルを置き換えますか

en: The test did not succeed. Do you really want to save the settings?
ja: テストは成功しませんでした.本当に設定を保存しますか？

en: Theme error
ja: テーマエラー

en: Themes
ja: テーマ

en: This filter set cannot be removed
ja: このフィルタ設定は削除することができません

en: This only works if you are not behind a router, else your system would just return your internal address.
ja: もしルータの下にいないなら,これは単に動作するだけす.,そうでなければシステムは内部アドレスを返します.

en: This wizard will help you to properly configure any routers and firewalls you have and tests your configuration.
ja: このウィザードはあなたのもつルータやファイアウォールを適切に設定しテストするのを手助けします.

en: Time&out in seconds:
ja: タイムアウト時間 (&o) :

en: Timeout
ja: タイムアウト

en: Title:
ja: タイトル:

en: Toggles processing of the transfer queue
ja: 転送キューの処理を留める

en: Toggles the display of the local directory tree
ja: ローカルディレクトリツリーの表示を留める

en: Toggles the display of the message log
ja: メッセージログの表示を留める

en: Toggles the display of the remote directory tree
ja: リモートディレクトリツリーの表示を留める

en: Toggles the display of the transfer queue
ja: 転送キューの表示を留める

en: Too long header line
ja: あまりにも長いヘッダ行

en: Too many redirects
ja: あまりにも出力先変更が多い

en: Trace:
ja: トレース:

en: Transfer Mode
ja: 転送ボード

en: Transfer settings
ja: 転送設定

en: Transferred data got tainted.
ja: 転送データは失われました.

en: Transferring
ja: 転送中

en: Transfers
ja: 転送

en: Treat files &without extention as Ascii file
ja: 拡張子無しのファイルをアスキーファイルとして扱う

en: Treat the &following filetypes as Ascii files:
ja: 次のファイルの種類をアスキーファイルとして扱う(&f)

en: Trust changed Hostkey:
ja: 変更されたホストキーを信用する

en: Trust new Hostkey:
ja: 新しいホストキーを信用する

en: Trust the new key and carry on connecting?
ja: 新しい鍵をつかって接続を続行しますか?

en: Trust this certificate and carry on connecting
ja: この証明書を信用して接続を行います

en: Trust this host and carry on connecting?
ja: このホストを信用し接続を続行しますか?

en: Unit:
ja: ユニット:

en: Unknown certificate
ja: 不明な証明書

en: Unknown host key
ja: 不明なホスト鍵

en: Unless these problems get fixed, active mode FTP will not work and passive mode has to be used.
ja: これらの問題を解決するまでアクティブモードFTPは機能せずパッシブモードが使われます.

en: Unless this problem gets fixed, active mode FTP will not work and passive mode has to be used.
ja: この問題を解決するまでアクティブモードFTPは機能せずパッシブモードが使われます.

en: Unsuppored redirect
ja: サポートされない出力先変更:

en: Update Check
ja: アップデートのチェック

en: Update wizard
ja: アップデートウィザード

en: Updatecheck failed
ja: アップデートチェックに失敗しました

en: Upload selected files and folders
ja: 選択されたファイルとフォルダをアップロード

en: Uploads
ja: アップロード

en: Use &custom charset
ja: カスタム文字セットを使う(&c)

en: Use &default
ja: 標準を使う(&d)

en: Use d&efault
ja: 標準を使う(&e)

en: Use the following IP address:
ja: 以下のIPアドレスを使う:

en: Use the following port range:
ja: 以下のポート範囲を使う:

en: Use the server's external IP address instead
ja: 代わりにサーバの外部IPアドレスを使用します.

en: Use this if you're behind a router and have a static external IP address.
ja: もしルータの下にいて静的な外部IPアドレスをもつなら,これを利用する.

en: Use this option if you have a dynamic IP address. FileZilla will contact the above server once each session as soon as you use active mode for the first time. Only the version of FileZilla you're using is submitted to the server.
ja: もし動的IPアドレスもつこのオプションを使うなら,FileZillaは最初にアクティブモードを利用してすぐに,サーバ上のそれぞれのセッションと一度だけコンタクトするあなたの利用しているFileZillaのバージョンだけがサーバに認められています.

en: User:
ja: ユーザ:

en: Uses UTF-8 if the server supports it, else use local charset.
ja: このサーバがサポートしているならUTF-8を使い, そうでなければローカル文字セットを使います.

en: Using the wrong charset can result in filenames not displaying properly.
ja: 間違った文字セットを使っていれば結果としてファイル名におけるプロパティの表示はできません.

en: Using this wizard you can check for available updates to FileZilla.
ja: このウィザードを使うことによりFileZillaの利用可能なアップデートをチェックすることができます.

en: Valid from:
ja: 有効元:

en: Valid to:
ja: 有効先:

en: Verifying certificate...
ja: 証明書を検証中...

en: W&rite
ja: 書く(&r)

en: Waiting
ja: 待っています

en: Waiting for transfer to be canceled
ja: 中止されるのを待っています

en: Warning, ignoring data connection from wrong IP.
ja: 警告,間違ったIPからのデータ接続を無視しています.

en: Warning, use nightly builds at your own risk.
    No support is given for nightly builds.
    Nightly builds may not work as expected and might even damage your system.
    
    Do you really want to check for nightly builds?
ja: 警告, 自己責任にてnightly buildsを使用してください. 
    nightly buildsにはサポートはありません. 
    nightly buildsは期待道理に動かなかったりシステムにダメージを与えるかもしれません. 
    本当にnightly buildsをチェックしたいですか?

en: Warning: Potential security breach!
ja: 警告: セキュリティ違反の可能性

en: Wr&ite
ja: 書く(&r)

en: Wrong external IP address
ja: 間違った外部IPアドレス

en: Wrong lineendings
ja: 間違った行末

en: Yes
ja: はい

en: You are already using the most recent version of FileZilla. Please check again in future.
ja: すでに最新のFileZillaを利用しています. いずれまたチェックをして下さい.

en: You can use an x at any position to keep the permission the original files have.
ja: オリジナルファイルの持っているバーミッションを維持するには任意の位置でxを使うことができます

en: You did not enter a new name for the file. Overwrite the file instead?
ja: ファイルの新しい名前を入力しませんでした. その代わりにファイルを上書きしますか?

en: You have to enter a hostname.
ja: ホスト名を入力しなければなりません.

en: You have to enter a valid IP address.
ja: 適切なIPアドレスを入力しなければなりません.

en: You have to specify a user name
ja: ユーザ名を明確にしなければいけません.

en: You likely have a router or firewall which errorneously modified the transferred data.
ja: 転送データを誤って修正したルータもしくはファイアウォールがありそうです.

en: You should have no problems connecting to other servers, file transfers should work properly.
ja: 他のサーバへの接続に問題が無いようでしたらファイル転送は適切に動作しています.

en: begins with
ja: はじめに

en: bytes
ja: バイト

en: contains
ja: 含む

en: ends with
ja: 最後に

en: equals
ja: 等しい

en: file
ja: ファイル

en: fzsftp could not be started
ja: fzsftpは始められません

en: greater than
ja: より大きい

en: is equal to
ja: 等しい

en: less than
ja: より小さい

en: matches regex
ja: 正規表現に一致します

en: themes.xml missing, can not get theme data
ja: themes.xmlを失って, テーマデータを得られません

en: with the following file?
ja: 以下のファイルと一緒にですか?
