filezilla - en to mk translation catalogue (374 entries)

en: %H:%M:%S elapsed
mk: Изминаа %H:%M:%S

en: %H:%M:%S left
mk: Преостанаа %H:%M:%S

en: %d files added to queue
mk: %d датотеки додадени во редот на чекање

en: %s bytes (%d B/s)
mk: %s бајти (%d B/s)

en: %s bytes (%d.%d KB/s)
mk: %s бајти (%d.%d KB/s)

en: %s bytes (%d.%d MB/s)
mk: %s бајти (%d.%d MB/s)

en: %s bytes (? B/s)
mk: %s бајти (? B/s)

en: &About...
mk: &За...

en: &Account:
mk: &Сметка

en: &Active
mk: &Активно

en: &Add files to queue
mk: &Додај датотеки во редот на чекање

en: &Always trust this host, add this key to the cache
mk: &Секогаш верувај му на овој хост, додади го овој клуч во кешот

en: &Always use this action
mk: &Секогаш користи го ова дејство

en: &Auto
mk: &Автоматски

en: &Autodetect
mk: &Автоматско детектирање

en: &Binary
mk: &Бинарно

en: &Browse...
mk: &Прелистај...

en: &Cancel
mk: &Откажи

en: &Connect
mk: &Приклучи се

en: &Copy
mk: &Копирај

en: &Copy to clipboard
mk: &Копирај во таблата со исечоци

en: &Crash
mk: &Пад

en: &Create directory
mk: &Создади именик

en: &Delete
mk: &Избриши

en: &Download
mk: &Преземи

en: &Edit
mk: &Уреди

en: &Edit filters...
mk: У&реди филтри...

en: &Encoding:
mk: &Кодна табела:

en: &Enter custom command...
mk: &Внеси сопствена команда...

en: &Execute
mk: &Изврши

en: &File
mk: &Датотека

en: &File Attributes
mk: &Својства на датотека

en: &Filter sets:
mk: Г&рупи филтри:

en: &Filters:
mk: &Филтри:

en: &Help
mk: &Помош

en: &Highest
mk: &Највисока

en: &Highest available port:
mk: &Највисока достапна порта:

en: &Host:
mk: &Хост:

en: &Limit local ports used by FileZilla
mk: &Ограничи ги локалните порти што ги користи FileZilla

en: &Limit number of simultaneous connections
mk: &Ограничи го бројот на едновремени приклучоци

en: &Logontype:
mk: &Тип на најава:

en: &Low
mk: &Ниска

en: &Maximum number of connections:
mk: &Мксимален број на приклучоци:

en: &New
mk: &Нов

en: &New Site
mk: &Нова мрежна локација

en: &Normal
mk: &Нормално

en: &Numeric value:
mk: &Бројна вредност:

en: &OK
mk: &Во ред

en: &Overwrite
mk: &Пребриши

en: &Passive
mk: &Пасивно

en: &Password:
mk: &Лозинка:

en: &Port:
mk: &Порта:

en: &Quickconnect
mk: &Брзо приклучување

en: &Read
mk: &Читај

en: &Remember password for this session
mk: &Запомни ја лозинката за оваа сесија

en: &Remove
mk: &Отстрани

en: &Rename
mk: &Преименувај

en: &Resume
mk: &Продолжи

en: &Save as...
mk: Зачувај &како...

en: &Select language:
mk: &Избери јазик:

en: &Server
mk: &Сервер

en: &Settings
mk: &Поставувања

en: &Site Manager
mk: &Менаџер на мрежни локации

en: &Skip
mk: &Прескокни

en: &Theme:
mk: &Тема:

en: &Transfer mode:
mk: &Режим на пренос

en: &Update cached key for this host
mk: &Ажирирај го кешираниот клуч за овој хост

en: &Upload
mk: &Испрати

en: &User:
mk: &Корисник:

en: &Username:
mk: &Корисничко име:

en: &Write
mk: &Запиши

en: 'Account' logontype not supported by selected protocol
mk: Типот на најавување кој го користи сметката не е поддржан од избраниот потокол

en: --:--:-- left
mk: преостанато --:--:--

en: A local filename could not be decoded.
    Please make sure the LC_CTYPE (or LC_ALL) environment variable is set correctly.
    Unless you fix this problem, files might be missing in the file listings.
    No further warning will be displayed this session.
mk: Локалната датотека не може да биде декодирана.
    Ве молам проверете дали променливата на окружувањето LC_CTYPE (или LC_ALL) е поставена правилно.
    Доколку не го решите овој проблем, можно е листите со датотеки да бидат не целосни.
    Понатаму, нема да ви бидат прикажувани предупредувања за овој проблем во оваа сесија.

en: A&dd
mk: Д&одај

en: A&pply only to downloads
mk: П&римени само на преземањата

en: A&pply only to uploads
mk: П&римени само на испраќањата

en: About FileZilla
mk: За FileZilla

en: Account
mk: Сметка

en: Active mode IP
mk: IP за активен режим

en: Add &more
mk: Додај &повеќе

en: Add selected files and folders to the transfer queue
mk: Додај ги избраните датотеки и папки во редот на чекање за пренос

en: Adjust server timezone offset:
mk: Прилагоди го отстапувањето на временската зона на серверот

en: Advanced
mk: Напредно

en: Anonymous
mk: Анонимен

en: Any of the following
mk: Било што од следното

en: Apply
mk: Примени

en: Apply to &current queue only
mk: Примени &само на тековниот ред на чекање

en: Ask for password
mk: Побарај лозинка

en: At least one filter condition is incomplete
mk: Барем еден од условите за филтрирање не е целосен

en: Author:
mk: Автор:

en: Automatic file type classification
mk: Автоматска класификација на типови на датотеки

en: Break current connection?
mk: Прекини го тековното поврзување

en: Build date:
mk: Дата на издавање:

en: Build information
mk: Информации за изданието

en: C&lear all
mk: И&счисти се

en: Can't read from file
mk: Не можам да читам од датотеката

en: Can't write data to file, disk is full.
mk: Неможам да запишам во датотеката, дискоте е полн.

en: Can't write data to file.
mk: Не можам да запишам податоци во датотеката.

en: Cancel
mk: Откажи

en: Cancel current operation
mk: Откажи ја тековната операција

en: Cancels the current operation
mk: Ја откажува тековната операција

en: Cannot load Quickconnect bar from resource file
mk: Не можам да ја вчитам лентата за брзо поврзување од ресурсната датотека

en: Cannot load main menu from resource file
mk: Не можам да го вчитам главното мени од ресурсната датотека

en: Cannot load toolbar from resource file
mk: Не можам да го вчитам алатникот од ресурсната датотека

en: Cannot rename file
mk: Неможам да ја преименувам датотеката

en: Challenge:
mk: Обид:

en: Change file attributes
mk: Измени ги својствата на датотеката

en: Change the file permissions.
mk: Измени ги дозволите на датотеката

en: Character encoding issue
mk: Проблем со кодната табела

en: Charset
mk: Кодна табела

en: Choose the default local directory
mk: Изберете го стандардниот локален именик

en: Close FileZilla
mk: Затвори ја FileZilla

en: Co&mments:
mk: Ко&ментари:

en: Command:
mk: Команди:

en: Compiled with:
mk: Компајлирано со:

en: Compiler flags:
mk: Знаменца за компајлирање:

en: Conditions are c&ase sensitive
mk: Условите &се чувствителни на големина на букви

en: Confirmation needed
mk: Потребна е потврда

en: Connected
mk: Приклучен

en: Connecting
mk: Се приклучува

en: Connecting to %s
mk: Приклучен на %s

en: Connecting to %s:%d...
mk: Приклучен на %s:%d...

en: Connection attempt interrupted by user
mk: Обидот за приклучување е прекинат од корисникот

en: Connection established, waiting for welcome message...
mk: Вркската е воспоставена, чекам порака за добредојде...

en: Cop&y
mk: Копи&рај

en: Could not connect to server
mk: Не успеав да се приклучам на серверот

en: Could not establish connection to server
mk: Не успеав да воспоставам врска со серверот

en: Could not find the resource files for FileZilla, closing FileZilla.
    You can set the data directory of FileZilla using the '--datadir <custompath>' commandline option or by setting the FZ_DATADIR environment variable.
mk: Не можам да ги пронајдам ресурсните датотеки за FileZilla, ја затворам FileZilla.
    Можете да то поставите податочниот именик на FileZilla со користење на '--datadir <сопствена патека>' командно-линискиот параметарт или со поставување на променливата за окружувањето FZ_DATADIR.

en: Could not load "%s", make sure the file is valid.
    For this session, default settings will be used and any changes to the settings are not persistent.
mk: Не можам да ја вчитам"%s", проверете да ли датотеката е исправна.
    За оваа сесија, ќе се користат стандардните поставувања и сите измени нема да бидат зачувани.

en: Could not load "%s", please make sure the file is valid and can be accessed.
    Any changes made in the Site Manager could not be saved.
mk: Не можам да ја вчитам"%s", проверете да ли датотеката е исправна и може да и се пристапи.
     Сите измени во Менаџрот на мрежни локации неможат да се зачуваат.

en: Could not load "%s", please make sure the file is valid and can be accessed.
    Any changes made in the Site Manager will not be saved.
mk: Не можам да ја вчитам"%s", проверете да ли датотеката е исправна и може да и се пристапи.
     Сите измени во Менаџрот на мрежни локации нема да бидат зачувани.

en: Could not load "%s", please make sure the file is valid and can be accessed.
    The queue will not be saved.
mk: Не можам да ја вчитам"%s", проверете да ли датотеката е исправна и може да и се пристапи.
     Редот на чекање нема да биде зачуван.

en: Could not parse server address:
mk: Не можам да ја разделам адресата на серверот:

en: Could not seek to offset %s within file
mk: Не можам да го пронајдам остапувањето %s во датотеката

en: Could not write "%s", any changes to the Site Manager could not be saved: %s
mk: Не можам да запишам во "%s", сите направени измени во Менаџерот на мрежни локации не може да се зачуваат: %s

en: Could not write "%s", the queue could not be saved.
mk: Не можам да запишам во "%s", редот на чекање не може да биде зачуван.

en: Crashes FileZilla instantly. Only used to debug the exception handler
mk: Ја бутка FileZilla брзо. Може да се користи само за барање на грешката

en: Create a new subdirectory in the current directory
mk: Креирај нов подименик во тековниот именик

en: Create directory
mk: Креирај именик

en: Creating directory '%s'...
mk: Го креирам именикот '%s'...

en: Critical error
mk: Критична грешка

en: Custom filter set
mk: Сопствена група на филтри

en: D&efault
mk: С&тандардно

en: D&elete
mk: Из&бриши

en: D&isable all
mk: О&невозможи ги сите

en: D&iscard
mk: От&фрли

en: Date/time unknown
mk: Непозната дата/време

en: Default
mk: Стандардно

en: Default &local directory:
mk: Стандарден &локален именик:

en: Default r&emote directory:
mk: Стандардeн мрежен именик:

en: Default transfer type:
mk: Стандардно тип на пренос:

en: Delete selected files and folders
mk: Избриши ги избраните датотеки и папки

en: Details
mk: Детели

en: Details for new key:
mk: Детали за нов клуч:

en: Dire&ctories
mk: Име&ници

en: Direction
mk: Насока

en: Directory listing aborted by user
mk: Прелистувањето на мениците е прекинато од корисникот

en: Directory listing filters
mk: Филтри за прелисување на именици

en: Directory listing successful
mk: Успешно прелистување на имениците

en: Disa&ble all
mk: Он&евозможи ги сите

en: Disconnect from server
mk: Прекини врска со серверот

en: Disconnected from server
mk: Прекината врска со серверот

en: Disconnecting from previous server
mk: Прекини врска со претходен сервер

en: Disconnects from the currently visible server
mk: Ја прекинува врската со тековно видливиот сервер

en: Display about dialog
mk: Прикажи дијалог за програмата

en: Download selected files and folders
mk: Преземи ги избраните именици и датотеки

en: E&nable all
mk: Ово&зможи ги сите

en: E&xecute
mk: И&зврши

en: E&xit
mk: И&злези

en: Edit filters
mk: Уреди филтри

en: Email:
mk: Е-пошта:

en: En&able all
mk: Овоз&можи ги сите

en: Enter &custom command...
mk: Внеси &сопствена команда...

en: Enter custom command
mk: Внеси сопствена команда...

en: Enter name for filterset
mk: Внесете име за групата филтри

en: Enter password
mk: Внеси лозинка

en: Enter the address of the server.
    To specify the server protocol, prepend the host with the protocol identifier. If no protocol is specified, the default protocol (ftp://) will be used.
    You can also enter complete URLS in the form protocol://user:pass@host:port here, the values in the other fields will be overwritten then.
mk: Внеси ја адресата на серверот.
    За да го одредите протоколот на серверот, внесете го хостот заедни си идентификаторот на протоколот. Ако не го внесете протоколот, ќе се користи стандардниот протокол (ftp://) .
    Исто така можете да внесувате и целосни URL во обликот protocol://user:pass@host:port тука вредностите на другите полиња ќе бидат пребришани.

en: Enter the port on which the server listens.
    The default for FTP is 21, the default for SFTP is 22.
mk: Внесете порта на која северот чека поврзување.
    Стандардните порти се 21 за FTP и 22 за SFTP .

en: Error %d writing to socket
mk: Грешка %d при запишување во приклучокот

en: Error loading xml file
mk: Грешка при вчитување на xml датотека

en: Error writing xml file
mk: Грешка при запишување во xml датотека

en: Error:
mk: Грешка:

en: Exe&cute
mk: Из&врши

en: F&ilter name:
mk: И&ме на филтер:

en: Failed to change language
mk: Неуспеав да го сменам јазикот

en: Failed to create backup copy of xml file
mk: Неуспеав да креирам заштитна копија на xml датотека

en: Failed to open "%s" for appending / writing
mk: Неуспев да ја отоворам "%s" за додавање/запишување

en: Failed to open "%s" for reading
mk: Неуспев да ја отоворам "%s" за читање

en: Failed to open "%s" for writing
mk: Неуспев да ја отоворам "%s" за запишување

en: Failed to retrieve directory listing
mk: Неуспеав да добијам листа на именици

en: Failed to set language to %s, using default system language
mk: Неуспеав да го поставам јазикот %s, го користам сандардниот системски јазик

en: Failed to validate settings
mk: Неуспеав да ги проверам поставувањата

en: Failed to write xml file
mk: Не успеав да запишам во xml датотека

en: Fil&es
mk: Да&тотеки

en: File
mk: Датотека

en: File Types
mk: Типови датотеки

en: File exists
mk: Датотеката постои

en: File transfer successful
mk: Успешен пренос на датотеки

en: FileZilla Error
mk: FileZilla Грешка

en: Filename
mk: Име на датотека

en: Filename invalid
mk: Не исправно име на датотека

en: Filename unchanged
mk: Непроменето име на датотека

en: Filenames may not contain any of the following characters: / * ? < > |
mk: Имињата на датотеките не можат да содржат било кој од следните знаци: / * ? < > |

en: Filenames may not contain any of the following characters: / \ : * ? " < > |
mk: Имињата на датотеките не можат да содржат било кој од следните знаци: / \ : * ? " < > |

en: Filesize
mk: Големина на датотека

en: Filetype
mk: Тип на датотека

en: Filter &out all files that:
mk: Фи&лтрирај ги сите датотеки што:

en: Filter applies to:
mk: Филтерот се однесува на:

en: Filter name already exists
mk: Името на филтерот веќе постои

en: Filter set already exists
mk: Групата на филтерот веќе постои

en: Filter the directory listings
mk: Филтрирај ја листата со именици

en: Fingerprint:
mk: Отисок:

en: Folder
mk: Папка

en: Force &UTF-8
mk: Наметни &UTF-8

en: General
mk: Општо

en: Given filterset name already exists, overwrite filter set?
mk: Одредишната датотека веќе постои, дали навистина сакате да продолжите?

en: Group permissions
mk: Дозволи за група

en: H&igh
mk: В&сока

en: High
mk: Висока

en: Highest
mk: Највисока

en: Hold the shift key to toggle the filter state on both sides simultanously.
mk: Држетег го притиснато копчето shift за да го смените филтерот истовремено на двете страни.

en: Homepage:
mk: Домашна страница:

en: Host key mismatch
mk: Клучот на хостот не се совпаѓа

en: Host:
mk: Хост:

en: Hours,
mk: Часови,

en: If you change the language, you should restart FileZilla.
mk: Ако го смените јазикот, треба да ја рестартирате FileZilla.

en: Interactive
mk: Интерактивно

en: Interrupted by user
mk: Прекинато од корисникот

en: Invalid filename
mk: Невавалидно име на датотека

en: Invalid hostname or host not found
mk: Невавалидно име хост или хостот не е пронајден

en: Invalid port given. The port has to be a value from 1 to 65535.
mk: Внесен е невалиден порт. Портот треба да биде вредност од 1 до 65535.

en: Invalid size in condition
mk: Невавалидна големина во условот.

en: Invalid username given.
mk: Внесено е невавалидно корисничко име.

en: L&owest
mk: Нај&ниска

en: L&owest available port:
mk: Најн&иска достапна порта:

en: Language
mk: Јазик

en: Large icons
mk: Големи икони

en: Last modified
mk: Последна измена

en: Limit local ports
mk: Ограничи ги локалните порти

en: Listing:
mk: Листа:

en: Local filters:
mk: Локални филтри:

en: Local site:
mk: Локална мрежна локација:

en: Low
mk: Ниска

en: Lowest
mk: Најниска

en: Match all of the following
mk: Совпаѓање на сите од следните

en: Medium icons
mk: Средни икони

en: Minutes
mk: Минути

en: My Sites
mk: Мои мрежни локации

en: Name:
mk: Име:

en: Need to enter filter name
mk: Треба да внесете име на филтер

en: Need to specify a character encoding
mk: Треба да ја одредите кодната табела

en: New &Folder
mk: Нова &папка

en: New filter
mk: Нов филтер

en: New folder
mk: Нова папка

en: New site
mk: Нова мрежна локација

en: No host given, please enter a host.
mk: Нема внесено хост, ве молам внесете го хост.

en: No images available
mk: Нема достапни слики

en: No themes in themes.xml
mk: Нема теми во themes.xml

en: Normal
mk: Нормално

en: OK
mk: Во ред

en: Open the Site Manager
mk: Отвори го менаџерот на мрежни локлации

en: Open the settings dialog of FileZilla
mk: Отвори го дијалогот со поставувања за FileZilla

en: Opens the Site Manager
mk: Го отвора менаџерот на мрежни локлации

en: Overwrite &if newer
mk: Пребриши &ако е понова

en: Owner / Group
mk: Сопственик/Група

en: Owner permissions
mk: Дозволи на сопственикот

en: Pass&word:
mk: Ло&зинка:

en: Permissions
mk: Дозволи

en: Please enter a password for this server:
mk: Ве молам внесете лозинка за овој сервер:

en: Please enter a unique name for this filter set
mk: Ве молам внесете единствено име за оваа група на филтри

en: Please enter raw FTP command.
    Using raw ftp commands will clear the directory cache.
mk: Ве молам внесете чиста FTP команда.
    Користењето на чисти ftp команди ќе го испразни кешто со именици.

en: Please enter the name of the directory which should be created:
mk: Ве молам внесете име за именикот што треба д се креира:

en: Please select an action:
mk: Ве молам изберете дејство:

en: Please select the new attributes for the directory "%s".
mk: Ве молам изберете ги новите својства за именикот "%s".

en: Please select the new attributes for the file "%s".
mk: Ве молам изберете ги новите својства за датотеката "%s".

en: Please select the new attributes for the selected directories.
mk: Ве молам изберете ги новите својства за избраните именици.

en: Please select the new attributes for the selected files and directories.
mk: Ве молам изберете ги новите својства за избраните именици и датотеки.

en: Please select the new attributes for the selected files.
mk: Ве молам изберете ги новите својства за избраните датотеки.

en: Preview
mk: Преглед

en: Priority
mk: Приоритет

en: Process &Queue
mk: Процесирај го &редот на чекање

en: Public permissions
mk: Јавни дозволи

en: Queue: %s%d KB
mk: Ред на чекање: %s%d KB

en: Queue: %s%d MB
mk: Ред на чекање: %s%d MB

en: Queue: %s%d bytes
mk: Ред на чекање: %s%d бајти

en: Queue: empty
mk: Редот на чекање е празен

en: Re&ad
mk: Ч&итај

en: Re&name
mk: Пр&еименувај

en: Rea&d
mk: Чи&тај

en: Really cancel current operation?
mk: Дали навистина сакате да ја откажете тековната операција?

en: Really delete all selected files and/or directories?
mk: Дали навистина сакате да ги избришете избраните датотеки и (или) именици?

en: Rec&urse into subdirectories
mk: При&мени и за подименици

en: Reconnects to the last used server
mk: Врзе се повторно на последно користениот сервер

en: Refresh the file and folder lists
mk: Освежи ја листата со датотеки и папки

en: Remote file
mk: Мрежна датотека

en: Remote filters:
mk: Филтри за мрежни содржини:

en: Remote site:
mk: Мрежна локација:

en: Remove &selected
mk: Отстрани ги &избраните

en: Rename file
mk: Преименувај датека

en: Rename selected files and folders
mk: Преименувај ги избраните датотеки и папки

en: Renaming '%s' to '%s'
mk: Преименување на '%s' во '%s'

en: Response:
mk: Одговор:

en: Retrieving directory listing...
mk: Примам листа со именици...

en: Scanning for files to add to queue
mk: Скенирање за датотеки за да се додадат во редот на чекање

en: Scanning for files to upload
mk: Скенирање за датотеки за да се испратат

en: Select &page:
mk: Избери с&траница:

en: Select Entry:
mk: Избери елемент:

en: Select Theme
mk: Избери тема

en: Send custom command to the server otherwise not available
mk: Испрати сопствена команда на серверот која не е достапна поинаку

en: Server / Local file
mk: Сервер / локална датотека

en: Server requires an account. Please specify an account using the Site Manager
mk: Серверот бара корисничка сметка.
     Ве молам внесете ги податоците за сметката користејќи го Менаџерот на мрежни локации

en: Server&type:
mk: Тип на &сервер:

en: Set &Priority
mk: Пос&тави приоритет

en: Set permissions of '%s' to '%s'
mk: Постави ги дозволите за '%s' на '%s'

en: Settings
mk: Поставувања

en: Site Manager
mk: Менаџер на мрежни локации

en: Site Manager already open
mk: Менаџерот на мрежни локации е веќе отворен

en: Size
mk: Големина

en: Size unknown
mk: Непозната големина

en: Skipping download of %s
mk: Го прескокнувам преземањето на %s

en: Skipping upload of %s
mk: Го прескокнувам испраќањето на %s

en: Small icons
mk: Мали икони

en: Starting download of %s
mk: Започнувам преземање на %s

en: Starting upload of %s
mk: Започнувам испраќање на %s

en: Status
mk: Статус

en: Status:
mk: Статус:

en: Target file already exists
mk: Одредиштето веќе постои

en: Target filename already exists, really continue?
mk: Одредишната датотека веже постои, дали навистина сакате да продолжите?

en: The Site Manager is opened in another instance of FileZilla 3.
    Do you want to continue? Any changes made in the Site Manager won't be saved then.
mk: Менаџерот на мрежни локации е отворен во друга стартувана програма на FileZilla 3.
    Дали сакате да продолжите? Во таков случај сите направени изнени на менаџерот на .режни локации нема да бидат зачувани.

en: The extension '%s' does already exist in the list
mk: Наставката '%s' веќе постои во листата

en: The file %s already exists.
    Please enter a new name:
mk: Датотеката %s веќе постои.
    Ве молам внесете ново име:

en: The lowest available port has to be less or equal than the highest available port.
mk: Најниската достапна порта треба да биде помала или еднаква на највисоката достапна порта.

en: The server's host key does not match the key that has been cached. This means that either the administrator has changed the host key, or you are actually trying to connect to another computer pretending to be the server.
    If the host key change was not expected, please contact the server administrator.
mk: Клучот за северот не се совпаѓа со клучот што е кеширан. Ова значи дека администраторот го сменил клучот на хостот или сакате да се проврзете со друг компјутер кој глуми дека е сервер.
    Ако не очекувавте промена на клучот на хостот, ве молам контактрирајте го аднминистраторот на серверот.

en: The server's host key is not cached in the registry. You have no guarantee that the server is the computer you think it is.
mk: Клучот за хостот на серверот не е кеширан во регистерот. Немате гаранција дека серверот е компјутерот кој мислите дека е.

en: The target file already exists.
    Would you like to replace the file
mk: Одредишната датотека веќе постои.
    Дали сакате да ја замените датотеката

en: Theme error
mk: Грешка на тема

en: Themes
mk: Теми

en: This filter set cannot be removed
mk: Групата на филтри не може да биде отстранета

en: Toggles processing of the transfer queue
mk: Го менува процесирањето на редот на чекање за пренос

en: Toggles the display of the local directory tree
mk: Го менува приказот на локалното дрво со именици

en: Toggles the display of the message log
mk: Го менува приказот на дневникот со пораки

en: Toggles the display of the remote directory tree
mk: Го менува приказот на мрежното дрво со именици

en: Toggles the display of the transfer queue
mk: Го менува приказот на листата на чекање за пренос

en: Trace:
mk: Следи:

en: Transfer Mode
mk: Режим на пренос

en: Transfer settings
mk: Поставувања за пренос

en: Transferring
mk: Трасферот е во тек

en: Treat files &without extention as Ascii file
mk: Однесувај се кон датотеките без наставка како кон Ascii датотеки

en: Treat the &following filetypes as Ascii files:
mk: Однесувај се кон &следниве типови на датотеките како кон Ascii датотеки

en: Trust the new key and carry on connecting?
mk: Верувај му на новиот клуч и продолжи со поврзувањето?

en: Trust this host and carry on connecting?
mk: Верувај му на овој хост и продолжи со поврзувањето?

en: Unknown host key
mk: Непознат клуч на хост

en: Upload selected files and folders
mk: Испрати ги избраните датотеки и папки

en: Use &custom charset
mk: Користи &сопствена кодна табела

en: User:
mk: Корисник:

en: W&rite
mk: Зап&иши

en: Waiting
mk: Чекам

en: Waiting for transfer to be canceled
mk: Чекам преносот да биде прекинат

en: Warning: Potential security breach!
mk: Предупредување: Можен безбедносен пробив!

en: Wr&ite
mk: За&пиши

en: You can use an x at any position to keep the permission the original files have.
mk: Можете да користите x на било која позиција за да ги зачувате оригиналните дозволи на датотеките.

en: You did not enter a new name for the file. Overwrite the file instead?
mk: Не внесовте ново име за датотеката. Дали сакате да ја пребришете?

en: bytes
mk: бајти

en: contains
mk: содржи

en: equals
mk: е еднакво на

en: file
mk: датотека

en: fzsftp could not be started
mk: fzsftp cне може да се стартува

en: greater than
mk: поголемо од

en: is equal to
mk: е еднакво на

en: less than
mk: помало од

en: matches regex
mk: се совпаѓа со регуларен израз

en: themes.xml missing, can not get theme data
mk: themes.xml не е пронајден, не може да се пронајдат податоци за темата

en: with the following file?
mk: со следната датотека?
