FileZilla 3 - en to sv translation catalogue (567 entries)

en: %H:%M:%S elapsed
sv: %H:%M:%S utfört

en: %H:%M:%S left
sv: %H:%M:%S kvar

en: %d files added to queue
sv: %d filer tillagda i kön

en: %s bytes
sv: %s bitar

en: &About...
sv: &Om...

en: &Account:
sv: &Konto

en: &Active
sv: &Aktiv

en: &Add files to queue
sv: &Lägg till filer i kö

en: &Always trust this host, add this key to the cache
sv: &Lita alltid på denna värd, lägg till nyckel i cache

en: &Always use this action
sv: &Använd alltid denna åtgärd

en: &Ask for action
sv: &Fråga efter kommando

en: &Binary
sv: &Binär

en: &Browse...
sv: &Bläddra...

en: &Cancel
sv: &Avbryt

en: &Check for beta versions of FileZilla
sv: &Sök efter betaversioner av FileZilla

en: &Connect
sv: &Anslut

en: &Copy
sv: &Kopiera

en: &Copy to clipboard
sv: &Kopiera

en: &Crash
sv: &Krascha

en: &Create directory
sv: &Skapa katalog

en: &Debug
sv: &Debugga

en: &Debug information in message log:
sv: &Debug information i loggen:

en: &Default file exists action...
sv: &Standard "filen finns redan" handling...

en: &Delete
sv: &Ta bort

en: &Download
sv: &Ladda ner

en: &Edit
sv: &Redigera

en: &Edit filters...
sv: &Redigera filter...

en: &Enable automatic update check
sv: &Aktivera automaska uppdateringar

en: &Encoding:
sv: &Avkodning:

en: &Enter custom command...
sv: &Skriv specialkommando

en: &Execute
sv: &Kör

en: &Fall back to active mode
sv: &Gå tillbaka till aktivt läge

en: &File
sv: &Arkiv

en: &File Attributes
sv: &Filattribut

en: &Filter sets:
sv: &Filter

en: &Filters:
sv: &Filter:

en: &Help
sv: &Hjälp

en: &Highest
sv: &Högst

en: &Highest available port:
sv: &Högst tillgängliga port:

en: &Host:
sv: &Värd:

en: &Limit local ports used by FileZilla
sv: &Begränsa lokala portar använda av FileZilla

en: &Limit number of simultaneous connections
sv: &Begränsa antal samtida anslutningar

en: &Logontype:
sv: &Inloggningstyp:

en: &Low
sv: &Låg

en: &Maximum number of connections:
sv: &Maximalt antal anslutningar:

en: &Network configuration wizard
sv: &Guide till nätverkskonfigurationer

en: &New
sv: &Ny

en: &New Site
sv: &Ny site

en: &New version available!
sv: &En version finns tillgänglig!

en: &Numeric value:
sv: &Numeriskt värde:

en: &Overwrite
sv: &Skriv över

en: &Passive
sv: &Passiv

en: &Password:
sv: &Lösenord:

en: &Quickconnect
sv: &Snabbanslut

en: &Read
sv: &Läsa

en: &Remember password for this session
sv: &Kom ihåg lösenord för denna session

en: &Remove
sv: &Ta bort

en: &Remove selected
sv: &Ta bort vald

en: &Rename
sv: &Byt namn

en: &Restart Wizard
sv: &Starta om guiden

en: &Resume
sv: &Fortsätt

en: &Run configuration wizard now...
sv: &Kör konfigurations guiden nu...

en: &Run update check now...
sv: &Kolla efter nya updateringar...

en: &Save as...
sv: &Spara som...

en: &Select language:
sv: &Välj språk:

en: &Settings
sv: &Inställningar

en: &Show debug menu
sv: &Visa debug meny

en: &Site Manager
sv: &Sitehanteraren

en: &Skip
sv: &Hoppa över

en: &Test
sv: &Testa

en: &Theme:
sv: &Tema:

en: &Transfer
sv: &Flytta

en: &Transfer mode:
sv: &Överföringsläge:

en: &Update cached key for this host
sv: &Uppdatera cachelagrad nyckel för denna värd

en: &Upload
sv: &Ladda upp

en: &Use the server's external IP address instead
sv: &Använd serverns yttre IP adress istället

en: &User:
sv: &Användare:

en: &Username:
sv: &Användarnamn:

en: &Write
sv: &Skriva

en: (5-9999, 0 to disable)
sv: (5-9999, 0 för att inaktivera)

en: (At least 7 days)
sv: (Åtminstone 7 dagar)

en: , %H:%M:%S left
sv: , %H:%M:%S kvar

en: , --:--:-- left
sv: , --:--:-- kvar

en: --:--:-- left
sv: --:--:-- kvar

en: 0 - None
sv: 0 - Ingen

en: 1 - Warning
sv: 1 - Varning

en: 2 - Info
sv: 1- Information

en: 4 - Debug
sv: 4 - Debugga

en: A few servers don't allow passive mode or are misconfigured. In such cases you would have to use active mode. In active mode, FileZilla opens a port and asks the server to connect to it.
sv: Vissa servrar godkänner inte användere i passivt läge eller så är de felkonfigurerade. Om detta är fallet måste du ansluta i aktivt läge. I aktivt läge...

en: A newer version of FileZilla is available:
sv: En nyare version av FileZilla finns tillgänglig:

en: A&dd
sv: L&ägg till

en: A&llow resume of ascii files
sv: T&illåt återupptagning av ascii filer

en: A&pply only to downloads
sv: V&erkställ endast på nerladdningar

en: A&pply only to uploads
sv: V&erkställ endast på uppladdningar

en: A&sk for action
sv: F&råga efter kommando

en: About FileZilla
sv: Om FileZilla

en: Account
sv: Konto

en: Active mode
sv: Aktivt läge

en: Active mode FTP test failed. FileZilla does not know the correct external IP address.
sv: FTT test i aktivt lägen misslyckades. FileZilla vet inte din korrekta externa IP adress.

en: Active mode FTP test failed. FileZilla does not know the correct external IP address. In addition to that, your router has modified the sent address.
sv: FTP test i aktivt lägen misslyckades. FileZilla vet inte din korrekta externa IP adress. Utöver detta, har din router ändrat på den utgångende adressen.

en: Active mode FTP test failed. FileZilla knows the correct external IP address, but your router has misleadingly modified the sent address.
sv: FTP test i aktivt lägen misslyckades. FileZilla vet inte din korrekta externa IP adress, men din router har felaktigt ändrat på den utgående adressen.

en: Active mode IP
sv: IP-adress för aktivt läge

en: Add &more
sv: Lägg till fler

en: Add selected files and folders to the transfer queue
sv: Lägg till markerade filer och kataloger till kö

en: Adjust server timezone offset:
sv: Justera servertidszonskillnad

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Advanced options:
sv: Avancerat:

en: All ports in the given range have to be between 1024 and 65535.
sv: Lägst tillgängliga port måste vara ett nummer mellan 1024 och 65535.

en: Anonymous
sv: Anonym

en: Any of the following
sv: En av följande

en: App&ly to directories only
sv: Verkställ endast för mappar

en: Apply
sv: Verkställ

en: Apply to &current queue only
sv: &Verkställ endast på nuvarande kö

en: Apply to &files only
sv: Verkställ endast för filer

en: Ask for password
sv: Fråga efter lösenord

en: Ask operating system for a port.
sv: Fråga operativsystemet efter en port.

en: Ask your operating system for the external IP address
sv: Fråga ditt operativ system efter den externa IP adressen

en: At this point, all configuration should be complete.
sv: I detta läge, borde alla konfigurationer vara gjorda.

en: Author:
sv: &Författare:

en: Automatic file type classification
sv: Automatisk filetypsklassifisering

en: Automatic update check
sv: Automatisk updateringskontroll

en: Break current connection?
sv: Avbryt nuvarande anslutning

en: Build date:
sv: Byggdatum:

en: Build information
sv: Bygginformation

en: C&heck for nightly builds of FileZilla
sv: S&ök efter "nightly builds" av FileZilla

en: C&lear all
sv: &Rensa allt

en: Can't read from file
sv: Kan inte läsa fil

en: Can't write data to file, disk is full.
sv: Kan inte skriva till fil, icke tillräckligt med utrymme.

en: Can't write data to file.
sv: Kan inte skriva data till fil.

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cancel current operation
sv: Avbryt nuvarande operation

en: Cancels the current operation
sv: Avbryter nuvarande operation

en: Cannot load Quickconnect bar from resource file
sv: Kan inte ladda QuickConnect-rad från resursfil

en: Cannot load main menu from resource file
sv: Kan inte ladda huvudmeny från resursfil

en: Cannot load toolbar from resource file
sv: Kan inte ladda verktygsfält från resursfil

en: Cannot rename file
sv: Kan inte byta namn på fil

en: Challenge:
sv: Utmaning:

en: Change file attributes
sv: Ändra filattribut

en: Change the file permissions.
sv: Ändra filrättigheter

en: Character encoding issue
sv: Teckenkodningsproblem

en: Charset
sv: Teckenkodning

en: Check for &updates...
sv: Kolla efter &updateringar...

en: Check for newer versions of FileZilla
sv: Kolla efter nyare versioner av FileZilla

en: Check for updates
sv: Kolla efter &updateringar...

en: Checking for correct external IP address
sv: Kollar efter korrekt extern IP adress

en: Checking for updates
sv: Kollar efter &updateringar...

en: Choose the default local directory
sv: Välj den lokala standardkatalogen

en: Clear &layout cache
sv: Töm &layout cachen

en: Clear history
sv: Rensa historia

en: Clear quickconnect bar
sv: &Töm snabbanslutlistan

en: Click on Finish to save your configuration.
sv: Klicka på slutför för att svara dina konfigurationer.

en: Click on next to download the new version.
    Alternatively, visit http://filezilla-project.org to download the most recent version.
sv: Klicka på nästan för att ladda ner den nyaste verionen.
    Eller gå in på http://filezilla-project.org för att ladda ner den nyaste versionen.

en: Close FileZilla
sv: Avsluta FileZilla

en: Co&mments:
sv: Ko&mmentarer:

en: Command:
sv: Kommando:

en: Communication tainted by router
sv: Anslutningen avbrutet av routern

en: Compiled with:
sv: Kompilerad med:

en: Compiler flags:
sv: Kompileringsflaggor:

en: Concurrent transfers
sv: Jämlöpande överföringar

en: Configuration test
sv: Konfigurations test

en: Configure passive mode
sv: &Konfigurera passivt läge

en: Confirmation needed
sv: Bekräftelse behövs

en: Congratulations, your configuration seems to be working.
sv: Gratulerar, dina konfigurationer verkar fungera.

en: Connected
sv: Ansluten

en: Connecting
sv: Ansluter

en: Connecting to %s
sv: Ansluter till %s

en: Connecting to %s:%d...
sv: Ansluter till %s:%d...

en: Connecting to server
sv: Ansluter till servern

en: Connection
sv: Anslutning

en: Connection attempt interrupted by user
sv: Anslutningsförsök avbrutet av användare

en: Connection closed
sv: Anslutningen stängd

en: Connection established, sending HTTP request
sv: Anslutning etablerad, skickar HTTP förfrågan

en: Connection established, waiting for welcome message...
sv: Anslutning etablerad, väntar på välkomstmeddelande...

en: Connection lost
sv: Anslutning förlorad

en: Connection timed out
sv: Anslutningen gjorde time-out

en: Connection with server got closed prematurely.
sv: Anslutningen till servern slutade för tidigt.

en: Connection with the test server failed.
sv: Anslutningen till testservern misslyckades

en: Cop&y
sv: Kopier&a

en: Could not connect to server
sv: Kunde inte ansluta till server

en: Could not establish connection to server
sv: Kunde inte etablera anslutning till server

en: Could not find the resource files for FileZilla, closing FileZilla.
    You can set the data directory of FileZilla using the '--datadir <custompath>' commandline option or by setting the FZ_DATADIR environment variable.
sv: Kunde inte ladda resursfilerna för FileZilla, stänger FileZilla.
     Du kan specificera datakatalogen för FileZilla genom att använda "--datadir <custompath>"-switchen eller genom att specificera FZ_DATADIR-miljö-
     variabeln.

en: Could not load "%s", make sure the file is valid.
    For this session, default settings will be used and any changes to the settings are not persistent.
sv: Kunde inte ladda "%s", kontrollera att filen är korrekt.
    Standardvärden kommer att användas för denna session och ändringar i
    inställningar är inte permanenta.

en: Could not load "%s", please make sure the file is valid and can be accessed.
sv: Kunde inte ladda "%s", kontrollera att det är korrekt fil och och att den är tillgänglig.

en: Could not load "%s", please make sure the file is valid and can be accessed.
    Any changes made in the Site Manager could not be saved.
sv: Kunde inte ladda "%s", kontrollera att filen är korrekt och är tillgänglig.
    Ändringar gjorda i Favoriter kan inte sparas.

en: Could not load "%s", please make sure the file is valid and can be accessed.
    Any changes made in the Site Manager will not be saved.
sv: Kunde inte ladda "%s", kontrollera att filen är korrekt och är tillgänglig.
    Ändringar gjorda i Favoriter kommer inte att sparas.

en: Could not load "%s", please make sure the file is valid and can be accessed.
    The queue will not be saved.
sv: Kunde inte ladda "%s", kontrollera att filen är korrekt och är tillgänglig.
    Kön kommer inte att sparas.

en: Could not parse server address:
sv: Kunde inte tolka serveraddress:

en: Could not seek to offset %s within file
sv: Kunde inte söka till %s-läget i fil.

en: Could not seek to the end of the file
sv: Kunde inte söka till slutet av filen

en: Could not write "%s", any changes to the Site Manager could not be saved: %s
sv: Kunde inte skriva "%s", ändringar gjorda i Sidhanteraren kunde inte sparas: %s

en: Could not write "%s", the queue could not be saved.
sv: Kunde inte skriva "%s", kön kunde inte sparas.

en: Could not write "%s": %s
sv: Kunde inte skriva "%s": %s

en: Crashes FileZilla instantly. Only used to debug the exception handler
sv: Kraschar FileZilla omedelbart. Används endast för att felsöka undantagshanteraren.

en: Create a new subdirectory in the current directory
sv: Skapa en ny underkatalog i nuvarande katalog

en: Create directory
sv: Skapa katalog

en: Creating directory '%s'...
sv: Skapa katalog '%s'...

en: Critical error
sv: Kritiskt fel

en: Custom filter set
sv: Egna filter:

en: D&efault
sv: &Standard

en: D&elete
sv: &Ta bort

en: D&isable all
sv: &Inaktivera alla

en: D&iscard
sv: &Avbryt

en: Date/time unknown
sv: Datum/Tid okänt

en: Debug
sv: Debugga

en: Debugging settings
sv: Debug egenskaper

en: Default
sv: Standard

en: Default &local directory:
sv: Standardkatalog (lokal):

en: Default file exists action
sv: Standard "filen finns redan" handling...

en: Default r&emote directory:
sv: Standard katalog (fjärr):

en: Default transfer mode:
sv: Standard filöverföringsläge:

en: Default transfer type:
sv: Standard filöverföringstyp:

en: Default: http://ip.filezilla-project.org/ip.php
sv: Standard: http://ip.filezilla-project.org/ip.php

en: Delete selected files and folders
sv: Ta bort markerade filer och kataloger

en: Details
sv: Detaljer

en: Details for new key:
sv: Detaljer för ny nyckel:

en: Dire&ctories
sv: Mappar

en: Direction
sv: Riktning

en: Directory listing aborted by user
sv: Kataloglistning avbruten av användare

en: Directory listing failed
sv: Kataloglistning mislyckades

en: Directory listing filters
sv: Kataloglistnings filter

en: Directory listing successful
sv: Kataloglistning lyckad

en: Disa&ble all
sv: Inaktivera alla

en: Disconnect from server
sv: Koppla ner från server

en: Disconnected from server
sv: Nerkopplad från server

en: Disconnecting from previous server
sv: Kopplar ner från föregående server

en: Disconnects from the currently visible server
sv: Kopplar ner från nuvarande synbar server

en: Display about dialog
sv: Visa Om-dialog

en: Do you really want to check for beta versions?
    Unless you want to test new features, keep using stable versions.
sv: Vill du verkligen söka efter beta versioner?
    Om du inte vill testa nya funktioner, rekommenderas att du håller dig till de stabila versionerna.

en: Don't use external IP address on &local connections.
sv: Använd inte den externa IP adressen på &lokala anslutningar.

en: Download selected files and folders
sv: Ladda ner markerade filer och kataloger

en: Downloading %s
sv: Laddar net %s

en: Downloads
sv: &Nerladdningar

en: Duplicate filter name
sv: Duplicera filernamn

en: E&nable all
sv: A&ktivera alla

en: E&xecute
sv: K&ör

en: E&xit
sv: A&vsluta

en: Edit filters
sv: Konfigurera filter

en: Email:
sv: E-postadress:

en: Empty directory listing
sv: Tomma mappars listning

en: Empty filter names are not allowed.
sv: Tomma filernamn är inte tillåtna.

en: En&able all
sv: Akt&ivera alla

en: Enter &custom command...
sv: Skriv specialkommando...

en: Enter custom command
sv: Skriv specialkommando

en: Enter filter name
sv: Ange filernamn

en: Enter password
sv: Skriv lösenord

en: Enter the address of the server.
    To specify the server protocol, prepend the host with the protocol identifier. If no protocol is specified, the default protocol (ftp://) will be used.
    You can also enter complete URLS in the form protocol://user:pass@host:port here, the values in the other fields will be overwritten then.
sv: Skriv serveraddress.
    För att specificera serverprotokoll, föregå värden med protokoll-
    identifierare. Om inte något protokoll specificeras används "ftp://" som standard.
    Du kan även ange fullständiga URL:s i form av protocol://användare:lösenord@värd:port. Värdena i de andra fälten blir överskrivna.

en: Enter the port on which the server listens.
    The default for FTP is 21, the default for SFTP is 22.
sv: Skriv porten som server lyssnar på.
    Standardporten för FTP är 21 och 22 för SFTP.

en: Error %d writing to socket
sv: Fel %d vid skrivning till socket

en: Error loading xml file
sv: Fel vid laddning av XML-fil

en: Error writing xml file
sv: Fel vid skrivning av XML-fil

en: Error:
sv: Fel:

en: Exe&cute
sv: &Kör

en: Executable contains no version info, cannot check for updates.
sv: Startfilen innehåller ingen version information, kan inte kolla efter updateringar.

en: F&ilter name:
sv: F&ilternamn:

en: FTP Engine not initialized, can't connect
sv: FTP motorn är inte igång, kan inte ansluta

en: Failed to change language
sv: Lyckades inte ändra språk

en: Failed to check for newer version of FileZilla.
sv: Lyckades inte kontrollera efter en nyare version av FileZilla.

en: Failed to create backup copy of xml file
sv: Lyckades inte skapa en säkerhetskopia av xml filen

en: Failed to create listen socket, aborting
sv: Det lyckades inte att skapa en inkommande socket, avslutar

en: Failed to download the latest version of FileZilla.
sv: Nedladdnignen av den nyaster versionen av FileZilla misslyckades.

en: Failed to initialize FTP engine
sv: Lyckades inte starta FTp motorn

en: Failed to load panels, invalid resource files?
sv: Kunde inte ladda huvudmeny, felaktig resursfil?

en: Failed to open "%s" for appending / writing
sv: Lyckades inte öppna "%s" för skrivning

en: Failed to open "%s" for reading
sv: Lyckades inte öpnna "%s" för läsning

en: Failed to open "%s" for writing
sv: Lyckades inte öpnna "%s" för skrivning

en: Failed to receive data
sv: Lyckades inte ta emot data

en: Failed to retrieve directory listing
sv: Lyckades inte öpnna "%s" för listning

en: Failed to retrieve external ip address, aborting
sv: Lyckades inte hitta någon extern IP adress, avbryter

en: Failed to retrieve local ip address.
sv: Lyckades inte hitta någon lokal IP adress

en: Failed to retrieve local ip address. Aborting
sv: Lyckades inte hitta någon lokal IP adress. Avbryter

en: Failed to retrieve the external IP address.
sv: Lyckades inte hitta någon extern IP adress

en: Failed to send command.
sv: Lyckades inte skicka kommandot.

en: Failed to set language to %s, using default system language
sv: Lyckades inte använda språk %s, använder systemets standardsråk

en: Failed to validate settings
sv: Lyckades inte bekräfta inställningar

en: Failed to write to file %s
sv: Fel vid skrivning till %s

en: Failed to write xml file
sv: Fel vid skrivning av XML-fil

en: Fall back to active mode
sv: Gå tillbaka till aktivt läge

en: Fil&es
sv: Filer

en: File
sv: Fil

en: File Types
sv: Filtyper

en: File exists
sv: Fil existerar

en: File exists action
sv: Filen finns redan handling...

en: File transfer successful
sv: Filöverföring lyckad

en: FileZilla Error
sv: FileZilla-fel

en: FileZilla can test your configuration now to ensure everything is configured properly.
sv: FileZilla kan testa dina konfigurationer för att säkerhetsställa att de fungerar kottekt.

en: Filename
sv: Filnamn

en: Filename invalid
sv: Filnamn inkorrekt

en: Filename unchanged
sv: Filnamn inte ändrat

en: Filenames may not contain any of the following characters: / * ? < > |
sv: Filnamn får inte innehålla något av följande tecken: / * ? < > |

en: Filenames may not contain any of the following characters: / \ : * ? " < > |
sv: Filnamn får inte innehålla något av följande tecken: / \ : * ? " < > |

en: Filesize
sv: Filstorlek

en: Filetype
sv: Filtyp

en: Filter &out all files that:
sv: Filtrera &bort alla filer som:

en: Filter applies to:
sv: Filtret gäller för:

en: Filter name already exists
sv: Filernamn finns redan

en: Filter set already exists
sv: Filtren finns redan

en: Filter validation failed
sv: Filter bekräftelse misslyckades

en: Fingerprint:
sv: Avtryck:

en: Firewall and router configuration wizard
sv: Brandmurs och routers konfigurations guide

en: Folder
sv: Katalog

en: For more detailed information about what these options do, please run the network configuration wizard.
sv: För mera information om va dessa val gör, vänligen kör närverkskonfigurationsguiden.

en: Force &UTF-8
sv: Påtvinga &UTF-8

en: General
sv: Allmänt

en: Get external IP address from the following URL:
sv: Ta exktern Ip adress från följande adress:

en: Group permissions
sv: Grupprättigheter

en: H&igh
sv: H&ög

en: High
sv: Hög

en: Highest
sv: Högst

en: Highest available port has to be a number between 1024 and 65535.
sv: Högsta tillgängliga port måste vara ett nummer mellan 1024 och 65535.

en: Homepage:
sv: Hemsida:

en: Host key mismatch
sv: Värdnyckel passar inte

en: Host:
sv: Värd:

en: Hours,
sv: Timmar,

en: If this problem persists, please contact your router or firewall manufacturer for a solution.
sv: Om problemet fortsätter, vänligen kontakta din router eller brandmurs tillverkare.

en: If this problem stays, please contact your router manufacturer.
sv: Om problemet fortsätter, vänligen kontakta din router tillverkare.

en: If using 'overwrite if newer', your system time has to be synchronized with the server. If the time differs (e.g. different timezone), specify a timezone offset in the site manager.
sv: Om du använder "skiv över om nyare", måste ditt systems tid vara synkroniserad med servern. Om det finns tidsskillander (t.ex. olika tidzoner), vänligen ställ in skillnaden i Sitehanteraren.

en: If you change the language, you should restart FileZilla.
sv: Om du ändrar språk bör du starta om FileZilla

en: If you click on test, FileZilla will connect to probe.filezilla-project.org and will perform some simple tests.
sv: Om du klickar på testa, kommer FileZilla att ta kontakt till probe.filezilla-project.org och kommer där att köra några enkla tester.

en: If you enter the wrong filetypes, those files may get corrupted when transferred.
sv: Om du anger fel filtyper, kan filerna bli korrupta vid överföring.

en: If you get any errors, your configuration is not correct.
sv: Om fel uppstår, är dina konfigurationer felaktiga.

en: If you use a firewall, make sure FileZilla is allowed to accept connection on all given ports.
sv: Om du använder en brandmur, vänligen kontrollera att FileZilla har rättigheter att ta emot anslutningar på alla givna portar.

en: If you use a router, make sure all these ports are forwarded to the machine you're running FileZilla on.
sv: Om du använder en router, vänligen kontrollera att alla dessa portar är forwardade till maskinen du kör FileZilla på.

en: If your router keeps changing the IP address, please contact your router manufacturer.
sv: Om din router fortsätter byta IP adress, vänligen kontakta dina router tillverkare.

en: In active mode, FileZilla has to listen on a port for data transfers. You have to specify which ports FileZilla will use.
sv: I aktivt lägen kommer FileZilla att lyssna på en port för filöverföringar. Du måste ange vilken port FilZilla skall använda.

en: In case you have a router, you will have to forward all available ports, as FileZilla has no influence on the ports your system chooses.
sv: Om du har en router, måste du forwarda alla tillgänglig portar, pga. att FileZilla inte har någonting att göra med porten som ditt system väljet.

en: In case you prefer automatic updates, you can enable automatic update checks in the settings dialog.
sv: Om föredrar automatiska uppdateringar, kan du aktivera dessa i dina inställningar.

en: In order to use active mode, FileZilla needs to know your external IP address.
sv: För att kunna använda aktivt läge, måste FileZilla veta din externa IP adress.

en: In passive mode, which is recommended for most users, FileZilla asks the server for a port and connects to the given port. Not much configuration has to be done for this.
sv: I passivt lägen, vilket är rekommenderat för de flesta användare, kommer FileZilla att fråga servern efter en port och ansluta till denna. Inte så mycket konfigureras måste göras för detta.

en: Interactive
sv: Interaktiv

en: Interrupted by user
sv: Avbruten av användare

en: Invalid Content-Length
sv: Felaktig innehållslängd

en: Invalid HTTP Response
sv: Felaktigt HTTP Svar

en: Invalid character sequence received, disabling UTF-8. Select UTF-8 option in site manager to force UTF-8.
sv: Felaktig teckenrad mottagen, inaktiverar UTF-8. Välj UTF-8 alternativet i Sidhanteraren för att framtvinga UTF-8.

en: Invalid data received
sv: Fel i mottagen data

en: Invalid filename
sv: Inkorrekt filnamn

en: Invalid hostname or host not found
sv: Inkorrekt värdnamn eller värd inte funnen

en: Invalid port given. The port has to be a value from 1 to 65535.
sv: Inkorrekt port angiven. Porten måste vara ett värde mellan 1 och 65535.

en: Invalid response code
sv: Felaktig svarskod

en: Invalid username given.
sv: Inkorrekt användarnamn.

en: L&owest
sv: &Lägst

en: L&owest available port:
sv: Lägst tillgängliga port:

en: Language
sv: Språk

en: Large icons
sv: Stora ikoner

en: Last modified
sv: Senast ändrad

en: Limit for concurrent &downloads:
sv: Begränsling för jämlöpande &nerladdningar:

en: Limit for concurrent &uploads:
sv: Begränsling för jämlöpande &uppladdningar:

en: Limit local ports
sv: Begränsa lokala portar

en: Listing:
sv: Listning:

en: Local filters:
sv: Lokala filter:

en: Local site:
sv: Lokalt:

en: Login data contains non-ascii characters and server might not be UTF-8 aware. Trying local charset.
sv: Inloggningsdata innehåller icke-ascii tecken och servern är kanske inte UTF-8 kompatibel. Använder lokal teckenkodning.

en: Low
sv: Låg

en: Lowest
sv: Lägst

en: Lowest available port has to be a number between 1024 and 65535.
sv: Lägst tillgängliga port måste vara ett nummer mellan 1024 och 65535.

en: Maximum simultaneous &transfers:
sv: Maximalt jämlöpande &filöverföringar:

en: Medium icons
sv: Normala ikoner

en: Minutes
sv: Minuter

en: My Sites
sv: Mina siter

en: N/a
sv: Inte tillgänglig

en: Name:
sv: Namn:

en: Need to enter filter name
sv: Du måste ange ett filternamn

en: New &Folder
sv: Ny &katalog

en: New filter
sv: Nytt filter

en: New folder
sv: Ny katalog

en: New site
sv: Ny site

en: No external IP address set, trying default.
sv: Ingen extern IP adress, använder standard.

en: No host given, please enter a host.
sv: Ingen värd angiven, var god ange värd.

en: No images available
sv: Inga bilder tillgängliga

en: No themes in themes.xml
sv: Inga teman i themes.xml

en: None of the following
sv: Ingen av följande

en: Not connected to any server
sv: Du är inte ansluten till någon server

en: Number of days between update checks:
sv: Antal dagar mellan updateringskontrollerna:

en: O&verwrite
sv: &Överblick

en: Open the Site Manager
sv: Öppna Sitehanteraren

en: Open the settings dialog of FileZilla
sv: Öppna Inställningsdialogen för FileZilla

en: Opens the Site Manager
sv: Öppnar Sitehanteraren

en: Ov&erwrite if newer
sv: Skriv över &om nyare

en: Over&write if newer
sv: Skriv över &om nyare

en: Overview
sv: Översikt

en: Overwrite &if newer
sv: Skriv över &om nyare

en: Owner / Group
sv: Ägare / Grupp

en: Owner permissions
sv: Ägarrättigheter

en: Pa&ssive (recommended)
sv: Pa&ssivt läge (rekommenderas)

en: Pass&word:
sv: Lösen&ord:

en: Passive (recommended)
sv: Passivt läge (rekommenderas)

en: Passive mode
sv: Passivt läge

en: Passive mode has been set as default transfer mode.
sv: Passivt lägen har ställts in som standard filöverföringsläge.

en: Permissions
sv: Rättigheter

en: Please check http://filezilla-project.org for the most recent version of FileZilla.
sv: Vänligen besök http://filezilla-project.org för den nyaste versionen av FileZilla.

en: Please check on http://filezilla-project.org/probe.php that the server is running and carefully check your settings again.
sv: Vänligen besök http://filezilla-project.org/probe.php för att kolla om servern verkligen körs och kontrollera även noga dina inställningar pånytt.

en: Please disable settings like 'DMZ mode' or 'Game mode' on your router.
sv: Vänligen inaktiver inställningar som "DMZ läge" eller "Spel läge" på din router.

en: Please ensure you have a stable internet connection and check on http://filezilla-project.org/probe.php that the server is running.
sv: Vänligen kontrollera att du har en stabil internetanslutning och kontrollera på http://filezilla-project.org/probe.php att din server körs.

en: Please enter a name for the new filter.
sv: Vänligen ange ett namn för filtret.

en: Please enter a new name for the copied filter.
sv: Vänligen ange ett namn för det kopierade filtret

en: Please enter a new name for the filter.
sv: Vänligen ange ett namn för filtret

en: Please enter a number between 0 and 10 for the number of concurrent downloads.
sv: Vänligen ange ett tal mellan 0 och 10 för den jämlöpande nedladdningarna.

en: Please enter a number between 0 and 10 for the number of concurrent uploads.
sv: Vänligen ange ett tal mellan 0 och 10 för den jämlöpande uppladdningen.

en: Please enter a number between 1 and 10 for the number of concurrent transfers.
sv: Vänligen ange ett tal mellan 0 och 10 för de jämlöpande filöverföringarna.

en: Please enter a password for this server:
sv: Var god ange ett lösenord för denna server:

en: Please enter a timeout between 5 and 9999 seconds or 0 to disable timeouts.
sv: Vänligen ange en timeout mellan 5 och 9999 sekunder eller 0 för att inaktivera timeouttar.

en: Please enter an URL where to get your external address from
sv: Vänligen ange en URL från vilket man kan få din externa IP adress

en: Please enter an update interval of at least 7 days
sv: Vänligen ange en updaterings intervall på åtminstone 7 dagar

en: Please enter raw FTP command.
    Using raw ftp commands will clear the directory cache.
sv: Var god ange FTP-kommando.
    Användande av råa FTP-kommando kommer rensa katalogcachen.

en: Please enter the name of the directory which should be created:
sv: Var god ange namnet på katalogen som skall skapas:

en: Please enter your external IP address
sv: Vänligen ange din externa IP adress

en: Please follow the instructions carefully, as wrong configuration will prevent successful FTP connections.
sv: Vänligen följ intruktionerna, pga. att fel konfigurationer kan förhindla en korrekt FTp ansluning.

en: Please make sure you are running the latest version of FileZilla. Visit http://filezilla-project.org for details.
sv: Vänligen kontrollera att du använder den nyaste versionen av FileZilla. Besök http://filezilla-project.org för mer information.

en: Please make sure your router is using the latest available firmware. Furthermore, your router has to be configured properly. You will have to manual port forwarding. Don't run your router in the so called 'DMZ mode' or 'game mode'.
sv: Vänligen kontrollera att din router har den senaste firmwaren installerad. Kontrollera även att den är korrekt konfigurerad. Du måste manuellt ställa in "port forwarding". Kom ihåg att inte ställa in din router på så kallet 'DMZ läge' eller 'spel läge'

en: Please make sure your router is using the latest available firmware. Furthermore, your router has to be configured properly. You will have to use manual port forwarding. Don't run your router in the so called 'DMZ mode' or 'game mode'.
sv: Vänligen kontrollera att din router har den senaste firmwaren installerad. Kontrollera även att den är korrekt konfigurerad. Du måste manuellt ställa in "port forwarding". Kom ihåg att inte ställa in din router på så kallet 'DMZ läge' eller 'spel läge'

en: Please select an action:
sv: Var god ange en åtgärd:

en: Please select the default transfer mode you would like to use.
sv: Vänligen välj det ett standard filöverförings läge du vill använda.

en: Please select the new attributes for the directory "%s".
sv: Var god välj nya attribut för katalogen "%s".

en: Please select the new attributes for the file "%s".
sv: Var god välj nya attribut för filen "%s".

en: Please select the new attributes for the selected directories.
sv: Var god välj nya attribut för de markerade katalogerna.

en: Please select the new attributes for the selected files and directories.
sv: Var god välj nya attribut för de markerade filerna och katalogerna.

en: Please select the new attributes for the selected files.
sv: Var god välj nya attribut för de markerade filerna.

en: Please visit http://filezilla-project.org for the more information about FileZilla.
sv: Vänligen besök http://filezilla-project.org för mer information om FileZilla.

en: Please visit http://filezilla-project.org to download the most recent version.
sv: Vänligen besök http://filezilla-project.org för den nyaste versionen av FileZilla.

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Priority
sv: Prioritet

en: Process &Queue
sv: Kör &Kö

en: Public permissions
sv: Publika rättigheter

en: Queue: %s%d KB
sv: Kö: %s%d KB

en: Queue: %s%d MB
sv: Kö: %s%d MB

en: Queue: %s%d bytes
sv: Kö: %s%d bytes

en: Queue: empty
sv: Kö: tom

en: Re&ad
sv: &Läs

en: Re&name
sv: &Byt namn

en: Rea&d
sv: &Läs

en: Really cancel current operation?
sv: Avbryt verkligen nuvarande operation?

en: Really delete all selected files and/or directories?
sv: Ta verkligen bort alla markerade filer och/eller kataloger?

en: Rec&urse into subdirectories
sv: Re&kursivt i underkataloger

en: Reconnects to the last used server
sv: Återanslut till senast använda server

en: Refresh the file and folder lists
sv: Uppdatera fil- och kataloglistor

en: Remote file
sv: Fjärrfil

en: Remote filters:
sv: Fjärrfilter:

en: Remote site:
sv: Fjärr:

en: Remove &selected
sv: ta bort &vald

en: Rena&me
sv: &Byt namn

en: Rename file
sv: Byt namn på fil

en: Rename selected files and folders
sv: Byt namn på markerade filer och kataloger

en: Renaming '%s' to '%s'
sv: Byter namn på '%s' till '%s'

en: Res&ume
sv: Åter&uppta

en: Resolving IP-Address for %s
sv: Omvandlar IP adressen för %s

en: Resolving hostname
sv: Omvandlar värdnamn

en: Response:
sv: Svar:

en: Resuming ascii files can cause problems if server uses a different line ending format than the client.
sv: Återupptagning av filer i ASCII format kan skapa problem om servern använder en radslut än klienten.

en: Retrieving directory listing...
sv: Tar emot kataloglistning...

en: Retrieving external IP address from %s
sv: Hämtar extern IP adress från %s

en: S&kip
sv: &Hoppa över

en: Save settings?
sv: Spara inställningarna?

en: Scanning for files to add to queue
sv: Söker filer att lägga till i kö

en: Scanning for files to upload
sv: Söker filer att ladda up

en: Select &page:
sv: Välj &sida:

en: Select Entry:
sv: Välj post:

en: Select Theme
sv: Välj tema

en: Select download location for package
sv: Välj nedladdningsplats för paket

en: Send custom command to the server otherwise not available
sv: Skicka specialkommando till servern

en: Server / Local file
sv: Server / Lokal fil

en: Server does not support resume of files > %d GB.
sv: Servern stöder inte att återuppta filer > %d GB

en: Server does not support resume of files > %d GB. End transfer since filesizes match.
sv: Servern stöder inte att återuppta filer > %d GB. Avsluta filöverföringen pga. att filstorleken matchar.

en: Server does not support resume of files > 2GB.
sv: Servern stöder inte att återuppta filer >2GB

en: Server does not support resume of files > 4GB.
sv: Servern stöder inte att återuppta filer >4GB

en: Server may not support resume of files > %d GB. End transfer since filesizes match.
sv: Servern stöder inte att återuppta filer >%d GB. Avsluta filöverföringen pga. att filstorleken matchar.

en: Server requires an account. Please specify an account using the Site Manager
sv: Severn kräcer ett konto. Vänligen välj ett konto med hjälp av Sidhanteraren

en: Server sent invalid reply.
sv: Servern skickade ett felaktivt svar.

en: Server&type:
sv: Server&typ:

en: Set &Priority
sv: Sätt &Prioritet

en: Set permissions of '%s' to '%s'
sv: Sätt rättigheter från '%s' till '%s'

en: Settings
sv: Inställningar

en: Site Manager
sv: Sidhanteraren

en: Site Manager already open
sv: Sidhanteraren är redan öppnad

en: Size
sv: Storlek

en: Size unknown
sv: Storlek okänd

en: Sk&ip
sv: &Hoppa över

en: Skipping download of %s
sv: Hoppar över nerladdning av %s

en: Skipping upload of %s
sv: Hoppas över uppladdning av %s

en: Small icons
sv: Små ikoner

en: Some misconfigured remote servers which are behind a router, may reply with their local ip address.
sv: Vissa felkonfigurerade servrar som är bakom routrar, svarar ibland med deras lokala IP adress.

en: Starting download of %s
sv: Startar nerladdning av %s

en: Starting upload of %s
sv: Startar uppladdning av %s

en: Stop and remove &all
sv: Stann  och ta bort &alla

en: Submit a bug report if this problem persists even with the latest version of FileZilla.
sv: Skicka in en bug rapport om detta problem inte försvinne även med den nyaste versionen av FileZilla.

en: Summary of test results:
sv: Sammanfattning av testtresultaten:

en: Syntax error
sv: Syntax fel

en: Target file already exists
sv: Målfil finns redan

en: Target filename already exists, really continue?
sv: Målfilnamn finns redan, fortsätt?

en: Test results
sv: Test resultat

en: Testing resume capabilities of server
sv: Testar om servern klara av att återuppta filöverföringar

en: The Site Manager is opened in another instance of FileZilla 3.
    Do you want to continue? Any changes made in the Site Manager won't be saved then.
sv: Sitehanteraren är öppen i en annan instans av FileZilla 3.
    Vill du fortsätta? Ändringar gjorda i Sitehanteraren kommer inte att sparas.

en: The address you entered was: %s
sv: Adressen du angav var. %s

en: The extension '%s' does already exist in the list
sv: Ändelsen '%s' finns redan i listan

en: The file %s already exists.
    Please enter a new name:
sv: Filen %s finns redan.
    Var god ange ett annat namn:

en: The lowest available port has to be less or equal than the highest available port.
sv: Den lägst tillgängliga porten måste vara mindre än eller lika med den högst tillgängliga porten.

en: The most recent version has been downloaded. Click on Finish to start the installation.
sv: Den nyaste versionen har laddats ner. Klicka på Slutför för att starta installationen.

en: The most recent version has been downloaded. Please install like you did install this version.
sv: Den nyaste versionen har laddats ner. Vänligen installera den som du installerade denna version.

en: The server uses following charset encoding for filenames:
sv: Servern använder följande teckenkodning för filnamn:

en: The server's host key does not match the key that has been cached. This means that either the administrator has changed the host key, or you are actually trying to connect to another computer pretending to be the server.
    If the host key change was not expected, please contact the server administrator.
sv: Serverns värdnyckel matchar inte nyckeln som finns i cachen. Detta innebär att antingen administratören har ändra värdnyckeln eller försöker du ansluta till en annan dator som låtsas vara servern.
    Om värdnyckelbytet inte var väntat, var god kontakta serveradministratören.

en: The server's host key is not cached in the registry. You have no guarantee that the server is the computer you think it is.
sv: Servern värdnyckel är inte cachad i registret. Du har ingen garanti att servern är den dator du tror det är.

en: The target file already exists.
    Would you like to replace the file
sv: Målfilen finns redan.
    Vill du ersätta filen?

en: The test did not succeed. Do you really want to save the settings?
sv: Testen misslyckades. Vill du verkligen spara inställningarna?

en: Theme error
sv: Temafel

en: Themes
sv: Teman

en: This filter set cannot be removed
sv: Filtret kan inte tas bort

en: This only works if you are not behind a router, else your system would just return your internal address.
sv: Detta fungerar endast om du inte är bakom en router, annors kommer bara systemet att returnera din interna adress.

en: This wizard will help you to properly configure any routers and firewalls you have and tests your configuration.
sv: Denna guide kommer att hjälpa dig konfigurera din router och brandmur och testa dina konfigurationer.

en: Time&out in seconds:
sv: %Sekunder till timeout:

en: Toggles processing of the transfer queue
sv: Ändrar köbehandling

en: Toggles the display of the local directory tree
sv: Ändrar visning av lokal trädstruktur

en: Toggles the display of the message log
sv: Ändrar visning av meddelandelogg

en: Toggles the display of the remote directory tree
sv: Ändrar visning av fjärrträdstruktur

en: Toggles the display of the transfer queue
sv: Ändrar visning av kön

en: Too many redirects
sv: För många omriktningar

en: Trace:
sv: Spår:

en: Transfer Mode
sv: Överföringsläge

en: Transfer settings
sv: Överföringsinställningar

en: Transferring
sv: Överför

en: Transfers
sv: Överföringar

en: Treat files &without extention as Ascii file
sv: Behandla filer &utan filändelse som Ascii-filer

en: Treat the &following filetypes as Ascii files:
sv: Behandla &följande filtyper som Ascii-filer:

en: Trust the new key and carry on connecting?
sv: Lita på den nya nyckeln och fortsätt anslut?

en: Trust this host and carry on connecting?
sv: Lita på denna värd och fortsätt anslut?

en: Unknown host key
sv: Okänd värdnyckel

en: Unless these problems get fixed, active mode FTP will not work and passive mode has to be used.
sv: Om inte dessa problem korrigeras, kommer du inte att kunna använda aktivt läge och passivt läge kommer att användas istället.

en: Unless this problem gets fixed, active mode FTP will not work and passive mode has to be used.
sv: Om inte detta problem korrigeras, kommer du inte att kunna använda aktivt läge och passivt läge kommer att användas istället.

en: Update Check
sv: Updateringskontroll

en: Update wizard
sv: Updatera guiden

en: Updatecheck failed
sv: Udateringskontroll misslyckades

en: Upload selected files and folders
sv: Ladda upp markerade filer och kataloger

en: Uploads
sv: Uppladdningar

en: Use &custom charset
sv: Använd egen teckenkodning

en: Use &default
sv: &Använd standardinställningar

en: Use d&efault
sv: &Använd standardinställningar

en: Use the following IP address:
sv: Använd följande IP adress:

en: Use the server's external IP address instead
sv: Använder serverns externa IP adress instället

en: Use this if you're behind a router and have a static external IP address.
sv: Använd detta om du är bekom en router och har en statisk extern IP adress.

en: Use this option if you have a dynamic IP address. FileZilla will contact the above server once each session as soon as you use active mode for the first time. Only the version of FileZilla you're using is submitted to the server.
sv: Använd dett val om du har en dybanisk IP adress. FileZilla kommer att ta med kontakt med servern ovan en gång per session så snart som du använder aktivt läge för första gången. Endast den versionen av FileZilla som du använder för tillfället kommer att skickas till servern.

en: User:
sv: Användare:

en: Uses UTF-8 if the server supports it, else use local charset.
sv: Använder UTF-8 om servern stöder det, annors används den lokala teckenkodningen.

en: Using the wrong charset can result in filenames not displaying properly.
sv: Användning av fel teckenkodning kan leda till att filnamn inte visas som de ska.

en: Using this wizard you can check for available updates to FileZilla.
sv: Genom att använda denna guide kan du söka efter nya updateringar till FileZilla.

en: W&rite
sv: S&kriv

en: Waiting
sv: Väntar

en: Waiting for transfer to be canceled
sv: Väntar på att överföring skall avbrytas

en: Warning, ignoring data connection from wrong IP.
sv: Varning, ignorerar data anslutningar från fel IP.

en: Warning, use nightly builds at your own risk.
    No support is given for nightly builds.
    Nightly builds may not work as expected and might even damage your system.
    
    Do you really want to check for nightly builds?
sv: Varning, använd "nightly builds" på egen risk.
    Ingen support ges till dessa versioner.
    "Nightly builds" kan eventuellt inte fungera som de ska, och i vissa fall skada ditt system.
    
    Vill du verkligen söka efter "nightly builds"?

en: Warning: Potential security breach!
sv: Varing: Potentiell säkerhetsöverträdelse!

en: Wr&ite
sv: Sk&riv

en: Wrong external IP address
sv: Felaktig extern IP-adress

en: Wrong lineendings
sv: Velaktiga radslut

en: You are already using the most recent version of FileZilla. Please check again in future.
sv: Du använder den nyaste versionen av FileZilla. Vänligen kontrollera efter nyare versioner även i framtiden.

en: You can use an x at any position to keep the permission the original files have.
sv: Du kan använda ett x vid vilken som helst position för att behålla rättigheterna som orginalfilerna har.

en: You did not enter a new name for the file. Overwrite the file instead?
sv: Du angav inte ett nytt namn för filen. Skriv över filen istället?

en: You have to enter a hostname.
sv: Du måste ange ett värdnamn.

en: You have to enter a valid IP address.
sv: Du måste ange en korrekt Ip adress.

en: You likely have a router or firewall which errorneously modified the transferred data.
sv: Du har troligen en router eller brandmur som är ändrade den skickade datan på ett felaktigt sätt.

en: You should have no problems connecting to other servers, file transfers should work properly.
sv: Du borde inte ha några problem med att ansluta till servrar, filöverföringar borde fungera korrekt.

en: begins with
sv: börjar med

en: contains
sv: innehåller

en: ends with
sv: avslutas med

en: equals
sv: är likamed

en: fzsftp could not be started
sv: fzsftp kunde inte startas

en: greater than
sv: större än

en: is equal to
sv: är lika med

en: less than
sv: mindre än

en: themes.xml missing, can not get theme data
sv: themes.xml saknas, kan inte hämta temadata

en: with the following file?
sv: med följande fil?
