Filezilla 3 Turkish PO - en to tr translation catalogue (617 entries)

en: %H:%M:%S elapsed
tr: %H:%M:%S geçti

en: %H:%M:%S left
tr: %H:%M:%S kaldı

en: %d files added to queue
tr: %d dosya kuyruğa eklendi

en: %s bytes
tr: %s bayt

en: %s bytes (%d B/s)
tr: %s bayt (%d B/s)

en: %s bytes (%d.%d KB/s)
tr: %s bayt (%d.%d KB/s)

en: %s bytes (%d.%d MB/s)
tr: %s bayt (%d.%d MB/s)

en: %s bytes (? B/s)
tr: %s bayt (? B/s)

en: %s could not be found. Without this component of FileZilla, SFTP will not work.
    
    Possible solutions:
    - Make sure %s is in a directory listed in your PATH environment variable.
    - Set the full path to %s in the FZ_FZSFTP environment variable.
tr: %s bulunamıyor. FileZilla bileşeni olmadan, SFTP çalışmaz.
    
    Olası çözümler:
    - %s < Bunun PATH çevre değişkeninde listelenmiş bir klasör olduğundan emin olun.
    - %s < FZ_FZSFTP çevre değişkenine bunun tam yolunu girin.

en: &About...
tr: &Hakkında...

en: &Account:
tr: &Hesap:

en: &Active
tr: &Aktif

en: &Add files to queue
tr: &Dosyaları kuyruğa ekle

en: &Always trust this host, add this key to the cache
tr: &Bu ana bilgisayara her zaman güven, anahtarını belleğe ekle

en: &Always use this action
tr: &Her zaman bu işlemi kullan

en: &Ask for action
tr: &Sor

en: &Auto
tr: &Otomatik

en: &Autodetect
tr: &Otomatik Algı

en: &Binary
tr: &İkilik

en: &Browse...
tr: &Gezin...

en: &Cancel
tr: &İptal

en: &Check for beta versions of FileZilla
tr: FileZilla'nın BETA sürümlerini kontrol et

en: &Connect
tr: &Bağlan

en: &Copy
tr: &Kopyala

en: &Copy to clipboard
tr: &Panoya kopyala

en: &Crash
tr: &Çöküş

en: &Create directory
tr: &Klasör oluştur

en: &Debug
tr: Hata ayıklama

en: &Debug information in message log:
tr: Mesaj günlüğündeki hata ayıklama bilgisi:

en: &Default file exists action...
tr: Varsayılan '&dosya mevcut' hareketi...

en: &Delete
tr: &Sil

en: &Download
tr: &İndir

en: &Edit
tr: &Düzenle

en: &Edit filters...
tr: &Filtreleri düzenle...

en: &Enable automatic update check
tr: Otomatik günc&elleme kontrolü yap

en: &Encoding:
tr: &Kodlama:

en: &Enter custom command...
tr: &Kişisel komut gir...

en: &Execute
tr: &Çalıştır

en: &Fall back to active mode
tr: Akti&f moda düş

en: &File
tr: &Dosya

en: &File Attributes
tr: &Dosya Özellikleri

en: &Filter sets:
tr: &Filtre setleri:

en: &Filters:
tr: &Filtreler

en: &Help
tr: &Yardım

en: &Highest
tr: &En Yüksek

en: &Highest available port:
tr: &En yüksek kullanılabilir port:

en: &Host:
tr: &Ana Bilgisayar:

en: &Limit local ports used by FileZilla
tr: &FileZilla tarafından kullanılan yerel portları sınırlandır

en: &Limit number of simultaneous connections
tr: &Eş zamanlı bağlantı sayısını sınırlandır

en: &Logontype:
tr: &Giriş türü:

en: &Low
tr: &Düşük

en: &Maximum number of connections:
tr: &En fazla bağlantı sayısı:

en: &Network configuration wizard
tr: &Network yapılandırma sihirbazı

en: &New
tr: &Yeni

en: &New Site
tr: &Yeni Site

en: &New version available!
tr: Ye&ni sürüm mevcut!

en: &Numeric value:
tr: &Sayısal değer:

en: &OK
tr: &Tamam

en: &Overwrite
tr: &Üzerine Yaz

en: &Passive
tr: &Pasif

en: &Password:
tr: &Parola:

en: &Quickconnect
tr: &Hızlıbağlan

en: &Read
tr: &Oku

en: &Remember password for this session
tr: &Bu oturumun parolasını anımsa

en: &Remove
tr: &Kaldır

en: &Remove selected
tr: &Seçileni kaldır

en: &Rename
tr: &Yeniden Adlandır

en: &Restart Wizard
tr: Yeniden başlatma sihi&rbazı

en: &Resume
tr: &Devam

en: &Run configuration wizard now...
tr: Yapılandırma sihi&rbazını çalıştır...

en: &Run update check now...
tr: Güncelleme kontrolü yap...

en: &Save as...
tr: &Farklı kaydet

en: &Select language:
tr: &Lisan seçin:

en: &Server
tr: &Sunucu

en: &Settings
tr: &Ayarlar

en: &Show debug menu
tr: Hata ayıklama menü&sünü göster

en: &Site Manager
tr: &Site Yöneticisi

en: &Skip
tr: &Geç

en: &Theme:
tr: &Tema:

en: &Transfer
tr: Ak&tarım

en: &Transfer mode:
tr: Ak&tarım modu:

en: &Treat dotfiles (filenames starting with a dot) as Ascii files
tr: Nok&talı dosyaları (dosya adı nokta ile başlayan dosyalar) Ascii olarak işle

en: &Update cached key for this host
tr: &Bu ana bilgisayarın saklı anahtarını güncelle.

en: &Upload
tr: &Yükle

en: &Use the server's external IP address instead
tr: Yerine s&unucunun dış IP'sini kullan

en: &User:
tr: &Kullanıcı:

en: &Username:
tr: &Kullanıcı Adı:

en: &Version %s
tr: Sürüm no %s

en: &Write
tr: &Yaz

en: '%s' does not exist or cannot be accessed.
tr: '%s' yok veya erişilemiyor.

en: 'Account' logontype not supported by selected protocol
tr: 'Hesap'lı giriş tipi bu protokol için desteklenmemekte

en: (0 for no limit)
tr: (Sınırsız için 0)

en: (5-9999, 0 to disable)
tr: (5-9999, kapatmak için 0)

en: (At least 7 days)
tr: (En az 7 gün)

en: , %H:%M:%S left
tr: , %H:%M:%S kaldı

en: , --:--:-- left
tr: , --:--:-- kaldı

en: --:--:-- left
tr: --:--:-- kaldı

en: 0 - None
tr: 0 - Yok

en: 1 - Warning
tr: 1 - Uyarı

en: 2 - Info
tr: 2 - Bilgi

en: 4 - Debug
tr: 4 - Hata ayıklama

en: A few servers don't allow passive mode or are misconfigured. In such cases you would have to use active mode. In active mode, FileZilla opens a port and asks the server to connect to it.
tr: Bazı sunucular pasif moda izin vermez ya da yanlış ayarlanmışlardır. Böyle durumlarda aktif modu kullanmalısınız. Aktif modda, FileZilla bir port açar ve sunucuya buna bağlanmasını söyler.

en: A local filename could not be decoded.
    Please make sure the LC_CTYPE (or LC_ALL) environment variable is set correctly.
    Unless you fix this problem, files might be missing in the file listings.
    No further warning will be displayed this session.
tr: Yerel bir dosya adı anlaşılamıyor.
    LC_CTYPE (ya da LC_ALL) ortam değişkeninin doğru ayarlandığından emin olun.
    Bu sorunu çözmezseniz listelemelerde bazı dosyalar görünmeyebilir.
    Bu oturum boyunca başka uyarı almayacaksınız.

en: A newer version of FileZilla is available:
tr: FileZilla'nın yeni bir sürümü mevcut:

en: A&dd
tr: E&kle

en: A&llow resume of ascii files
tr: &ASCii dosyalarının devam etmesine izin ver

en: A&pply only to downloads
tr: S&adece indirmelere uygula

en: A&pply only to uploads
tr: S&adece yüklemelere uygula

en: A&pply to all files and directories
tr: Tüm dosy&a ve klasörlere uygula

en: A&sk for action
tr: &Sor

en: About FileZilla
tr: FileZilla Hakkında

en: Account
tr: Hesap

en: Active mode
tr: Aktif mod

en: Active mode FTP test failed. FileZilla does not know the correct external IP address.
tr: Aktif mod FTP testi başarısız. FileZilla doğru dış IP adresini bilmiyor.

en: Active mode FTP test failed. FileZilla does not know the correct external IP address. In addition to that, your router has modified the sent address.
tr: Aktif mod FTP testi başarısız. FileZilla doğru dış IP adresini bilmiyor. Ayrıca, router'ınız giden adresi değiştirdi.

en: Active mode FTP test failed. FileZilla knows the correct external IP address, but your router has misleadingly modified the sent address.
tr: Aktif mod FTP testi başarısız. FileZilla doğru dış IP adresini biliyor, ama router'ınız giden adresi değiştirdi.

en: Active mode IP
tr: Aktif mod IP'si

en: Add &more
tr: Daha &ekle

en: Add selected files and folders to the transfer queue
tr: Seçili dosya ve klasörleri aktarım kuyruğuna ekle

en: Adjust server timezone offset:
tr: Sunucu zaman bölgesi farkını düzenle:

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Advanced options:
tr: Gelişmiş seçenekler:

en: All ports in the given range have to be between 1024 and 65535.
tr: Girilen aralıktaki tüm portlar 1024 ile 65535 arasında olmalıdır.

en: Anonymous
tr: Anonim

en: Any of the following
tr: Şunlardan herhangi biri

en: App&ly to directories only
tr: Sadece k&lasörlere uygula

en: Apply
tr: Uygula

en: Apply to &current queue only
tr: Sadece &geçerli kuyruğa uygula

en: Apply to &files only
tr: Sadece dosyalara uygula

en: Archive
tr: Arşiv

en: Ask for password
tr: Parola sor

en: Ask operating system for a port.
tr: İşletim sisteminden bir port iste.

en: Ask your operating system for the external IP address
tr: İşletim sistemine dış IP adresini sor

en: At least one filter condition is incomplete
tr: En az bir filtre kısıtı tamamlanmamış

en: At this point, all configuration should be complete.
tr: Bu noktada tüm yapılandırma tamamlanmış olmalı.

en: Author:
tr: Yazar:

en: Automatic file type classification
tr: Otomatik dosya türü sınıflandırması

en: Automatic update check
tr: Otomatik güncelleme kontrolü

en: Break current connection?
tr: Geçerli bağlantıyı kesmek istiyor musunuz?

en: Build date:
tr: Üretim tarihi:

en: Build information
tr: Üretim bilgisi

en: By default uses any available local port to establish transfers in active mode. If you want to limit FileZilla to use only a small range of ports, please enter the port range below.
tr: Varsayılan olarak aktif modda transfer için mevcut olan herhangi bir yerel port kullanılabilir. Eğer FileZilla'nın sadece sınırlı aralıktaki portları kullanabilmesini istiyorsanız, bu aralığı aşağıya giriniz.

en: C&heck for nightly builds of FileZilla
tr: FileZilla'nın nig&htly build'lerini kontrol et

en: C&lear all
tr: H&epsini sil

en: Can't read from file
tr: Dosya okunamıyor

en: Can't write data to file, disk is full.
tr: Veri dosyaya yazılamıyor, disk dolu.

en: Can't write data to file.
tr: Veri dosyaya yazılamıyor.

en: Cancel
tr: İptal

en: Cancel current operation
tr: Geçerli işlemi iptal et

en: Cancels the current operation
tr: Geçerli işlemi iptal eder

en: Cannot access '%s', no media inserted or drive not ready.
tr: '%s' < Erişilemiyor, sürücü hazır değil veya bir medya koyulmamış.

en: Cannot load Quickconnect bar from resource file
tr: Kaynak dosyasından Çabukbağlan çubuğu yüklenememekte

en: Cannot load main menu from resource file
tr: Kaynak dosyasından ana mönü yüklenememekte

en: Cannot load toolbar from resource file
tr: Kaynak dosyasından araç çubuğu yüklenememekte

en: Cannot rename file
tr: Dosya yeniden adlandırılamıyor

en: Challenge:
tr: Kimlik Sor:

en: Change file attributes
tr: Dosya özelliklerini değiştir

en: Change the file permissions.
tr: Dosya izinlerini değiştir.

en: Character encoding issue
tr: Karakter kodlaması sorunu

en: Charset
tr: Karakter seti

en: Check for &updates...
tr: Güncellemeleri kontrol et...

en: Check for newer versions of FileZilla
tr: FileZilla'nın yeni sürümlerini kontrol et

en: Check for updates
tr: Güncellemeleri kontrol et

en: Checking for correct external IP address
tr: Doğru dış IP adresi kontrol ediliyor

en: Checking for updates
tr: Güncellemeler kontrol ediliyor

en: Choose the default local directory
tr: Varsayılan yerel klasörü seç

en: Chunk data improperly terminated
tr: İri veri uygunsuz olarak sonlandırıldı

en: Clear &layout cache
tr: Arayüz cache'sini temiz&le

en: Clear history
tr: Geçmişi temizle

en: Clear quickconnect bar
tr: Hızlı bağlantı çubuğunu temizle

en: Click on Finish to save your configuration.
tr: Yapılandırmanızı kaydetmek için "Bitir"e tıklayın.

en: Close FileZilla
tr: FileZilla'yı kapat

en: Co&mments:
tr: Yo&rumlar:

en: Command not supported by this protocol
tr: Komut bu protokol için desteklenmiyor

en: Command:
tr: Komut:

en: Communication tainted by router
tr: Bağlantı router tarafından bozuldu

en: Compiled with:
tr: Derleyici:

en: Compiler flags:
tr: Derleyici bayrakları:

en: Concurrent transfers
tr: Eşzamanlı aktarımlar

en: Conditions are c&ase sensitive
tr: Kısıtlar büyük küçük h&arf duyarlıdır

en: Configuration test
tr: Yapılandırma testi

en: Configure passive mode
tr: Pasif modu yapılandır

en: Configure port range
tr: Port aralığını yapılandır

en: Confirmation needed
tr: Onay gerekmekte

en: Congratulations, your configuration seems to be working.
tr: Tebrikler, ayarlarınız çalışıyor gibi gözüküyor.

en: Connected
tr: Bağlanıldı

en: Connecting
tr: Bağlanıyor

en: Connecting to %s
tr: %s'e başlanılıyor

en: Connecting to %s:%d...
tr: %s:%d bağlantısı kuruluyor...

en: Connecting to server
tr: Sunucuya bağlanıyor

en: Connection
tr: Bağlantı

en: Connection attempt interrupted by user
tr: Bağlantı denemesi kullanıcı tarafından durduruldu

en: Connection closed
tr: Bağlantı kapandı

en: Connection established, initializing TLS...
tr: Bağlantı sağlandı,TLS yükleniyor...

en: Connection established, sending HTTP request
tr: Bağlantı sağlandı, HTTP sorgusu gönderiliyor

en: Connection established, waiting for welcome message...
tr: Bağlantı sağlandı, hoşgeldin mesajı beklenmekte...

en: Connection lost
tr: Bağlantı kayboldu

en: Connection timed out
tr: Bağlantı zaman aşımına uğradı

en: Connection with server got closed prematurely.
tr: Sunucuyla bağlantı vakitsiz kapandı.

en: Connection with the test server failed.
tr: Test sunucusuyla bağlantı başarısız.

en: Cop&y
tr: Kop&yala

en: Could not connect to server
tr: Sunucuya bağlantı kurulamıyor

en: Could not establish connection to server
tr: Sunucu ile bağlantı sağlanamamakta

en: Could not find the resource files for FileZilla, closing FileZilla.
    You can set the data directory of FileZilla using the '--datadir <custompath>' commandline option or by setting the FZ_DATADIR environment variable.
tr: FileZilla kaynak dosyaları bulunamıyor, FileZilla kapatılacak.
    FileZilla'nın veri klasörünü '--datadir <custompath>' komut satırı seçeneğini ya da FZ_DATADIR ortam değişkenini değiştirerek ayarlayabilirsiniz.

en: Could not load "%s", make sure the file is valid.
    For this session, default settings will be used and any changes to the settings are not persistent.
tr: "%s" yüklenemiyor, dosyanın geçerli olduğundan emin olun.
    Bu oturum süresince varsayılan ayarlar kullanılacak ve yapılan değişiklikler kalıcı olmayacak.

en: Could not load "%s", please make sure the file is valid and can be accessed.
tr: "%s" yüklenemiyor, lütfen dosyanın erişilebilir ve geçerli olduğundan emin olun.

en: Could not load "%s", please make sure the file is valid and can be accessed.
    Any changes made in the Site Manager could not be saved.
tr: "%s" yüklenemiyor, lütfen dosyanın erişilebilir ve geçerli olduğundan emin olun.
    Site Yöneticisi'nde yapılan değişiklikler kaydedilemiyor.

en: Could not load "%s", please make sure the file is valid and can be accessed.
    Any changes made in the Site Manager will not be saved.
tr: "%s" yüklenemiyor, lütfen dosyanın erişilebilir ve geçerli olduğundan emin olun.
    Site Yöneticisi'nde yapılan değişiklikler kaydedilmeyecek.

en: Could not load "%s", please make sure the file is valid and can be accessed.
    The queue will not be saved.
tr: "%s" yüklenemiyor, lütfen dosyanın erişilebilir ve geçerli olduğundan emin olun.
    Kuyruk kadedilemeyecek.

en: Could not parse server address:
tr: Sunucu adresi işlenememekte:

en: Could not seek to offset %s within file
tr: Dosya içinde %s uzaklığına ulaşılamıyor

en: Could not seek to the end of the file
tr: Dosyanın sonuna gidiliememekte

en: Could not spawn IO thread
tr: IO işlemi başlatılamamakta:

en: Could not write "%s", any changes to the Site Manager could not be saved: %s
tr: "%s" yazılamıyor, Site Yöneticisi'nde yapılan değişiklikler %s e kaydedilemeyecek.

en: Could not write "%s", the queue could not be saved.
tr: "%s" yazılamıyor, kuyruk kaydedilemez.

en: Could not write "%s": %s
tr: "%s" yazılamıyor: %s

en: Crashes FileZilla instantly. Only used to debug the exception handler
tr: FileZilla'yı anlık olarak çökertir. Sadece istisna yakalayıcı ile kullanılır

en: Create a new subdirectory in the current directory
tr: Geçerli dizinde yeni bir alt dizin oluştur

en: Create directory
tr: Klasör oluştur

en: Creating directory
tr: Klasör oluşturuluyor

en: Creating directory '%s'...
tr: '%s' klasörü oluşturuluyor...

en: Critical error
tr: Kritik hata

en: Custom filter set
tr: Özelleştirilmiş filtre seti

en: D&efault
tr: V&arsayılan

en: D&elete
tr: S&il

en: D&isable all
tr: H&epsi devre dışı

en: D&iscard
tr: Y&oksay

en: Data socket closed too early.
tr: Veri soketi çok erken kapatıldı.

en: Date/time unknown
tr: Tarih/zaman bilinmiyor

en: Debug
tr: Hata ayıklama

en: Debugging settings
tr: Hata ayıklama ayarları

en: Default
tr: Varsayılan

en: Default &local directory:
tr: Varsayılan &yerel klasör:

en: Default file exists action
tr: Varsayılan "dosya mevcut" hareketi

en: Default r&emote directory:
tr: Varsayılan &uzak klasör:

en: Default transfer mode:
tr: Varsayılan aktarım modu:

en: Default transfer type:
tr: Varsayılan aktarım tipi:

en: Default: http://ip.filezilla-project.org/ip.php
tr: Varsayılan: http://ip.filezilla-project.org/ip.php

en: Delete selected files and folders
tr: Seçili dosya ve klasörleri sil

en: Details
tr: Detaylar

en: Details for new key:
tr: Yeni anahtarın detayları:

en: Dire&ctories
tr: Klas&örler

en: Direction
tr: Yönlendirme

en: Directory listing aborted by user
tr: Klasör listeleme kullanıcı tarafından sonlandı

en: Directory listing failed
tr: Klasör listeleme başarısız

en: Directory listing filters
tr: Klasör listeleme filtreleri

en: Directory listing successful
tr: Klasör listeleme başarılı

en: Disa&ble all
tr: Heps&ini etkisiz kıl

en: Disconnect from server
tr: Sunucu ile bağlantıyı kes

en: Disconnected from server
tr: Sunucu ile bağlantı kesildi

en: Disconnecting from previous server
tr: Bir önceki sunucu ile bağlantı kesiliyor

en: Disconnects from the currently visible server
tr: Şu anki görünen sunucu ile bağlantıyı keser

en: Display about dialog
tr: Hakkında penceresini göster

en: Don't use external IP address on &local connections.
tr: Yere&l bağlantılar için dış IP adresleri kullanmayın.

en: Download selected files and folders
tr: Seçili dosya ve klasörleri indir

en: Downloading %s
tr: %s indiriliyor

en: Downloads
tr: İndirmeler

en: Duplicate filter name
tr: Çift filtre ismi

en: E&nable all
tr: H&epsini etkinleştir

en: E&xecute
tr: Ç&alıştır

en: E&xit
tr: Ç&ık

en: Each filter needs at least one condition.
tr: Her filtre en az bir koşula sahip olmalı.

en: Edit filters
tr: Filtreleri düzenle

en: Email:
tr: Eposta:

en: Empty directory listing
tr: Klasör boş

en: Empty filter names are not allowed.
tr: Boş filtre isimlerine izin verilmiyor.

en: Empty name
tr: Boş işim

en: En&able all
tr: He&psini etkinleştir

en: Enter &custom command...
tr: Özelleştirilmiş &komut gir...

en: Enter custom command
tr: Özelleştirilmiş komut gir...

en: Enter filter name
tr: Filtre adı gir

en: Enter name for filterset
tr: Filtreseti için isim girin

en: Enter password
tr: Parola girin

en: Enter the address of the server.
    To specify the server protocol, prepend the host with the protocol identifier. If no protocol is specified, the default protocol (ftp://) will be used.
    You can also enter complete URLS in the form protocol://user:pass@host:port here, the values in the other fields will be overwritten then.
tr: Sunucunun adresini girin. Sunucu
    protokolünü belirtmek için, ana bilgisayarın önüne protokol belirteçini ekleyin.Eğer protokol belirtilmemişse, varsayılan protokol (ftp://) kullanılacaktır.
    Aynı zamanda tam URL'leri protokol://kullanıcı:parola@anabilgisayar:port şekilnde girebilirsiniz, bu durumda diğer alanlardaki değerler etkisiz olur.

en: Enter the port on which the server listens.
    The default for FTP is 21, the default for SFTP is 22.
tr: Sunucunun dinlemede olduğu portu girin.
    FTP için varsayılan 21'dir, SFTP için ise 22.

en: Error %d writing to socket
tr: %d sokete yazma hatası

en: Error loading xml file
tr: XML dosyasının okunmasında hata

en: Error writing xml file
tr: XML dosyasının yazılmasında hata

en: Error:
tr: Hata:

en: Exe&cute
tr: Çal&ıştır

en: Executable
tr: Çalıştırılabilir

en: Executable contains no version info, cannot check for updates.
tr: Uygulama sürüm bilgisi içermiyor, güncelleme kontrolü yapılamıyor.

en: F&ilter name:
tr: F&iltre adı:

en: FTP Engine not initialized, can't connect
tr: FTP motoru başlatılamadı, bağlanamıyor

en: FTP uses secondary connections for data transfers. These additional connections can be established in two ways.
tr: FTP, veri aktarımı için ikincil bağlantılar kullanır. Bu ek bağlantılar iki şekilde sağlanabilir.

en: Failed to change directory
tr: Klasör değişimi başarısız

en: Failed to change language
tr: Lisan değişimi başarısız

en: Failed to check for newer version of FileZilla.
tr: FileZilla'nın güncel versiyon kontrolü başarısız.

en: Failed to create backup copy of xml file
tr: Xml dosyasının yedeği alınamadı

en: Failed to create listen socket, aborting
tr: Dinleme soketi oluşturulamadı, iptal ediliyor

en: Failed to create listening socket for active mode transfer
tr: Aktif mod aktarımı için dinleme soketi oluşturma başarısız

en: Failed to download the latest version of FileZilla.
tr: FileZilla'nın son sürümü indirilemedi.

en: Failed to get data peer address, connection closed.
tr: Veri eş adresi alınamadı, bağlantı kapandı.

en: Failed to get peer address, connection closed.
tr: Eş adresi alınamadı, bağlantı kapandı.

en: Failed to initialize FTP engine
tr: FTP motoru yüklenemedi

en: Failed to initialize TLS.
tr: TLS yüklenemedi

en: Failed to open "%s" for appending / writing
tr: "%s" ekleme / yazma için açılamıyor

en: Failed to open "%s" for reading
tr: "%s" okuma için açılamıyor

en: Failed to open "%s" for writing
tr: "%s" yazma için açılamıyor

en: Failed to receive data
tr: Veri alımı başarısız

en: Failed to retrieve directory listing
tr: Klasör listesini alma işlemi başarısız

en: Failed to retrieve external ip address, aborting
tr: Dış IP adresi alımı başarısız, iptal ediliyor

en: Failed to retrieve external ip address, using local address
tr: Dış IP adresi edinilemedi, yerel IP deneniyor

en: Failed to retrieve local ip address.
tr: Yerel IP adresi alımı başarısız.

en: Failed to retrieve local ip address. Aborting
tr: Yerel IP adresi alımı başarısız. İptal ediliyor

en: Failed to retrieve the external IP address.
tr: Dış IP adresi alımı başarısız.

en: Failed to send command.
tr: Komut gönderimi başarısız.

en: Failed to set language to %s, using default system language
tr: Lisan %s olarak değiştirilemiyor, sistem varsayılan lisanı kullanılacak

en: Failed to validate settings
tr: Ayarların geçerliliği sağlanamadı

en: Failed to write to file %s
tr: %s dosyasına yazım başarısız

en: Failed to write xml file
tr: XML dosyasının yazılmasında hata

en: Fall back to active mode
tr: Aktif moda düş

en: Fil&es
tr: Dos&yalar

en: File
tr: Dosya

en: File Types
tr: Dosya Türleri

en: File exists
tr: Dosya var

en: File exists action
tr: "Dosya mevcut" hareketi

en: File not found
tr: Dosya bulunamadı

en: File transfer successful
tr: Dosya aktarımı başarılı

en: FileZilla Error
tr: FileZilla Hatası

en: FileZilla can test your configuration now to ensure everything is configured properly.
tr: FileZilla şimdi tüm ayarlarınızın doğru yapılıp yapılmadığını anlamak için yapılandırmanızı sınayabilir.

en: Filename
tr: Dosya Adı

en: Filename invalid
tr: Dosya adı geçersiz

en: Filename unchanged
tr: Dosya adı değiştirilmedi

en: Filenames may not contain any of the following characters: / * ? < > |
tr: Dosya isimleri şu karakterleri barındıramaz: / * ? < > |

en: Filenames may not contain any of the following characters: / \ : * ? " < > |
tr: Dosya isimleri şu karakterleri barındıramaz: / \ : * ? " < > |

en: Filesize
tr: Dosya boyutu

en: Filetype
tr: Dosya türü

en: Filter &out all files that:
tr: Şöyle &dosyaları filtrele:

en: Filter applies to:
tr: Bu filtre uygulananlar:

en: Filter name already exists
tr: Filtre adı zaten mevcut

en: Filter set already exists
tr: Filtre seti zaten mevcut

en: Filter the directory listings
tr: Klasör listesini filtrele

en: Filter validation failed
tr: Filtre onaylanışı başarısız

en: Fingerprint:
tr: Parmak İzi:

en: Firewall and router configuration wizard
tr: Güvenlik duvarı ve yönlendirici ayar sihirbazı

en: Folder
tr: Klasör

en: For reliability you should specify a range of at least 10 ports.
tr: Güvenirlik açısından en az 10 portluk bir aralık belirtilmeli.

en: Force &UTF-8
tr: UTF-8i &zorla

en: General
tr: Genel

en: Get external IP address from the following URL:
tr: Şu URL'den dış IP adresini al:

en: Given filterset name already exists, overwrite filter set?
tr: Verilen filtre seti adı zaten mevcut, üzerine yazılsın mıi?

en: Group permissions
tr: Gurup izinleri

en: H&igh
tr: Y&üksek

en: High
tr: Yüksek

en: Highest
tr: En Yüksek

en: Highest available port has to be a number between 1024 and 65535.
tr: En yüksek mevcut port 1024 ila 65535 arasında bir sayı olmalı.

en: Hold the shift key to toggle the filter state on both sides simultanously.
tr: Her iki tarafta da aynı anda filtre durumunu açıp kapamak için shift tuşuna basın.

en: Homepage:
tr: Giriş Sayfası:

en: Host key mismatch
tr: Ana bilgisayar anahtar uyuşmazlığı

en: Host:
tr: Ana Bilgisayar:

en: Hours,
tr: Saat,

en: If the automatic test at the end of this wizard succeeds, but you cannot transfer files to a particular server, the server might be misconfigured and you should try active mode. You can set the transfer mode on a per-server basis in the Site Manager.
tr: Bu sihirbazın sonundaki test başarılı olur, buna rağmen belli bazı sunuculara dosya aktarımı yapamazsanız, sunucu yanlış yapılandırılmıştır ve aktif modu denemeniz gereklidir. Site Yöneticisi'nden aktarım modunu her sunucu için ayrı ayrı ayarlayabilirsiniz.

en: If you change the language, you should restart FileZilla.
tr: Lisanı değiştirirseniz FileZilla'yı baştan başlatmanız gerekir.

en: If you click on test, FileZilla will connect to probe.filezilla-project.org and will perform some simple tests.
tr: test'e basarsanız FileZilla probe.filezilla-project.org adresine bağlanıp bazı sıradan testler yapacaktır.

en: If you enter the wrong filetypes, those files may get corrupted when transferred.
tr: Yanlış dosya türü girerseniz, bu dosyalar aktarım sırasında bozulabilirler.

en: If you get any errors, your configuration is not correct.
tr: Hata alıyorsanız yapılandırmanız hatalı demektir.

en: If you sucessfully complete the wizard and the final test succeeds, any firewalls and routers you have should be configured properly.
tr: Eğer sihirbazı ve son testi başarıyla sonlandırırsanız, güvenlik duvarlarınız ve yönlendiricileriniz doğru yapılandırılmış demektir.

en: If you use a firewall, make sure FileZilla is allowed to accept connection on all given ports.
tr: Bir güvenlik duvarı kullanıyorsanız FileZilla'nın belirtilen portlardan bağlantı alma izni olduğunu kontrol edin.

en: If you use a router, make sure all these ports are forwarded to the machine you're running FileZilla on.
tr: Bir yönlendirici kullanıyorsanız bu portların FileZilla'nın çalıştığı bilgisayara yönlendirildiğinden emin olun.

en: In active mode, FileZilla has to listen on a port for data transfers. You have to specify which ports FileZilla will use.
tr: Aktif modda FileZilla veri aktarımı için bir portu dinleyebilmelidir. FileZilla'nın hangi portu dinleyeceğini belirtiniz.

en: In case you have a router, you will have to forward all available ports, as FileZilla has no influence on the ports your system chooses.
tr: Bir router'ınızın olması halinde, FileZilla'nın sisteminizin seçtiği portlarda seçim şansı olmadığından, tüm mevcut portları yönlendirmeniz gerekmektedir.

en: In order to use active mode, FileZilla needs to know your external IP address.
tr: Aktif modu kullanabilmesi için, FileZilla'nın dış IP adresinizi bilmesi gerekir.

en: In passive mode, which is recommended for most users, FileZilla asks the server for a port and connects to the given port. Not much configuration has to be done for this.
tr: Çoğu kullanıcı için tavsiye edilen pasif modda FileZilla sunucuya bir port sorar ve verilen porttan bağlantı kurulur. Bunun için pek ayar yapılmasına gerek yoktur.

en: Initializing TLS...
tr: TLS başlatılıyor...

en: Interactive
tr: İnteraktif

en: Interrupted by user
tr: Kullanıcı tarafından durduruldu

en: Invalid HTTP Response
tr: Geçersiz HTTP yanıtı

en: Invalid chunk size
tr: Geçersiz büyük boyut

en: Invalid data received
tr: Geçersiz veri alındı

en: Invalid filename
tr: Geçersiz dosya adı

en: Invalid hostname or host not found
tr: Ana bilgisayar adı geçersiz ya da bulunamadı

en: Invalid port given. The port has to be a value from 1 to 65535.
tr: Girilen port yanlış. Port değeri 1 ila 65535 arasında olmalıdır.

en: Invalid response code
tr: Geçersiz cevap kodu

en: Invalid size in condition
tr: Kısıttaki boyut geçersiz

en: Invalid username given.
tr: Kullanıcı adı geçersiz.

en: L&owest
tr: E&n düşük

en: L&owest available port:
tr: E&n düşük mevcut port

en: Language
tr: Lisan

en: Large icons
tr: Geniş ikonlar

en: Last modified
tr: Son düzenleme

en: Limit for concurrent &downloads:
tr: Eşzamanlı in&dirmeler:

en: Limit for concurrent &uploads:
tr: Eşzamanlı &upload'lar:

en: Limit local ports
tr: Yerel portları sınırlandır

en: Line length exceeded
tr: Satır uzunluğu aşıldı

en: Listen socket closed
tr: Dinleme soketi kapandı

en: Listing:
tr: Sıralama:

en: Local filters:
tr: Yerel filtreler:

en: Local site:
tr: Yerel site:

en: Low
tr: Düşük

en: Lowest
tr: En Düşük

en: Lowest available port has to be a number between 1024 and 65535.
tr: En düşük kullanılabilir port 1024 ile 65535 arasında olmalıdır.

en: Malformed chunk data: %s
tr: Bozuk şekilli iri veri: %s

en: Malformed header: %s
tr: Bozuk şekilli başkısım: %s

en: Malformed reply, server not sending proper lineendings
tr: Bozuk şekilli cevap - sunucu uygun satırsonları göndermiyor

en: Match all of the following
tr: Şunların hepsini eşle

en: Maximum simultaneous &transfers:
tr: Maksimum eşzamanlı ak&tarım:

en: Medium icons
tr: Orta ikonlar

en: Minutes
tr: Dakika

en: My Sites
tr: Sitelerim

en: N/a
tr: Mevcut değil

en: Name:
tr: İsim:

en: Need to enter filter name
tr: Filtre adı girilmeli

en: Need to specify a character encoding
tr: Karakter kodlaması belirtilmeli

en: New &Folder
tr: Yeni &Klasör

en: New filter
tr: Yeni filtre

en: New folder
tr: Yeni klasör

en: New site
tr: Yeni site

en: No
tr: Hayır

en: No external IP address set, trying default.
tr: Dış IP adresi belirtilmemiş, varsayılan deneniyor.

en: No host given, please enter a host.
tr: Ana bilgisayar verilmedi, ana bilgisayarı belirtin.

en: No images available
tr: Hiç resim yok

en: No themes in themes.xml
tr: themes.xml'de tema yok

en: None of the following
tr: Şunlardan hiçbiri

en: Not connected to any server
tr: Hiçbir sunucuya bağlı değil

en: Number of days between update checks:
tr: Güncelleme kontrolleri arasındaki gün sayısı:

en: O&verwrite
tr: Üzerine Yaz

en: OK
tr: Tamam

en: Ok
tr: Tamam

en: Once
tr: Bir kez

en: Open the Site Manager
tr: Site Yöneticisi'ni aç

en: Open the settings dialog of FileZilla
tr: FileZilla'nın ayarlar penceresini aç

en: Opens the Site Manager
tr: Site Yöneticisi'ni açar

en: Ov&erwrite if newer
tr: Y&eniyse üzerine yaz

en: Over&write if newer
tr: Yeniyse üzerine yaz

en: Overwrite &if newer
tr: Yeni &ise sil

en: Owner / Group
tr: Sahip / Gurup

en: Owner permissions
tr: Sahip izinleri

en: PORT command tainted by router.
tr: PORT komutu router tarafından bozuldu.

en: Pa&ssive (recommended)
tr: Pa&sif (önerilen)

en: Package
tr: Paket

en: Pass&word:
tr: Parol&a:

en: Passive (recommended)
tr: Pasif (önerilen)

en: Passive mode
tr: Pasif mod

en: Permissions
tr: İzinler

en: Please configure any firewalls and routers so that FileZilla can establish outgoing connection to arbitrary ports.
tr: Lütfen tüm güvenlik duvarlarınızı ve yönlendiricilerinizi FileZilla'nın çıkan bağlantılarda keyfi portları kullanabileceği şekilde ayarlayın.

en: Please enter a name for the new filter.
tr: Lütfen yeni filtre için bir isim girin.

en: Please enter a new name for the copied filter.
tr: Lütfen kopyalanmış filtre için bir isim girin.

en: Please enter a new name for the filter.
tr: Lütfen bu filtre için bir isim girin.

en: Please enter a password for this server:
tr: Lütfen bu sunucu için bir parola girin:

en: Please enter a unique name for this filter set
tr: Lütfen bu filtre seti için benzersiz bir isim girin

en: Please enter a valid portrange.
tr: Lütfen geçerli bir port aralğı girin.

en: Please enter an URL where to get your external address from
tr: Lütfen sizin dış adresinizin alınabileceği bir URL girin

en: Please enter an update interval of at least 7 days
tr: Lütfen en az 7 günlük bir güncelleme sıklığı girin

en: Please enter raw FTP command.
    Using raw ftp commands will clear the directory cache.
tr: Lütfen saf FTP komutu girin.
    Saf ftp komutları kullanmak klasör önbelleğini siler.

en: Please enter the name of the directory which should be created:
tr: Lütfen oluşturulacak klasörün ismini girin:

en: Please enter your external IP address
tr: Lütfen dış IP adresinizi girin

en: Please note that FileZilla has no influence on the port the server chooses. So the server might choose a port which your firewall thinks is only used by trojans or other malware. This might raise a false alarm you can safely discard.
tr: FileZilla'nın sunucuların kullandığı portlar üzerinde hiçbir etkisi olmadığını unutmayın. Güvenlik duvarınız sunucunun seçtiği portu zararlı bir bağlantı tarafından kullanılıyor zannedebilir. Bu da güvenlik uyarısı almanıza sebep olur ama yok sayabilirsiniz.

en: Please select an action:
tr: Lütfen bir işlem seçin:

en: Please select the default transfer mode you would like to use.
tr: Lütfen kullanmak istediğiniz varsayılan aktarım modunu seçiniz.

en: Please select the new attributes for the directory "%s".
tr: "%s" klasörü için lütfen yeni özellikleri seçin.

en: Please select the new attributes for the file "%s".
tr: Lütfen "%s" dosyası için yeni özellikleri seçin.

en: Please select the new attributes for the selected directories.
tr: Lütfen seçili klasörlerin özelliklerini seçiniz.

en: Please select the new attributes for the selected files and directories.
tr: Lütfen seçili klasörlerin ve dosyaların özelliklerini seçiniz.

en: Please select the new attributes for the selected files.
tr: Lütfen seçili dosyaların özelliklerini seçiniz.

en: Please visit http://filezilla-project.org for the more information about FileZilla.
tr: Lütfen FileZilla hakkında detaylı bilgi için http://filezilla-project.org adresini ziyaret edin.

en: Please visit http://filezilla-project.org to download the most recent version.
tr: Lütfen güncel sürümü indirmek için http://filezilla-project.org adresini ziyaret edin.

en: Preview
tr: Önizleme

en: Primary connection and data connection certificates don't match.
tr: Birincil bağlantı ve veri bağlantı sertifikası uyuşmuyor.

en: Priority
tr: Öncelik

en: Process &Queue
tr: Kuyryğu &İşleme Al

en: Public permissions
tr: Genel izinler

en: Queue: %s%d KB
tr: Kuyruk: %s%d KB

en: Queue: %s%d MB
tr: Kuyruk: %s%d MB

en: Queue: %s%d bytes
tr: Kuyruk: %s%d bayt

en: Queue: empty
tr: Kuyruk: boş

en: Re&ad
tr: Ok&u

en: Re&name
tr: Ye&niden Adlandır

en: Rea&d
tr: Ok&u

en: Really cancel current operation?
tr: Geçerli işlemi sonlandırmak istiyor musunuz?

en: Really delete all selected files and/or directories?
tr: Gerçekten seçili dosya ve/veya klasörleri silmek istiyor musunuz?

en: Rec&urse into subdirectories
tr: Alt &Klasörlerde geri git

en: Received data tainted
tr: Alınan veri bozuk

en: Reconnects to the last used server
tr: Son kullanılan sunucuya tekrar bağlanır

en: Redirection to invalid address
tr: Geçersiz adrese yönlendirme

en: Refresh the file and folder lists
tr: Dosya ve klasör listelerini yeniler

en: Remote certificate not trusted.
tr: Uzak sertifikaya güvenilmiyor.

en: Remote file
tr: Uzaktaki dosya

en: Remote filters:
tr: Uzaktaki filtreler:

en: Remote site:
tr: Uzaktaki site:

en: Remove &selected
tr: Seçileni &kaldır

en: Rena&me
tr: Yeniden İsi&mlendir

en: Rename file
tr: Dosyayı yeniden adlandır

en: Rename selected files and folders
tr: Seçilen dosya ve klasörleri yeniden adlandır

en: Renaming '%s' to '%s'
tr: '%s' ismi '%s' olarak değiştiriliyor

en: Res&ume
tr: Devam et

en: Resolving IP-Address for %s
tr: %s için IP adresi çözümleniyor

en: Resolving hostname
tr: Host adı çözümleniyor

en: Response:
tr: Cevap:

en: Retrieving directory listing...
tr: Klasör listesi alınıyor...

en: Retrieving external IP address from %s
tr: %s < Dış IP adresi alınıyor

en: S&kip
tr: Atla

en: Save settings?
tr: Ayarları kaydet?

en: Scanning for files to add to queue
tr: Kuyruğa eklenecek dosyalar taranıyor

en: Scanning for files to upload
tr: Karşıya yüklenecek dosyalar taranıyor

en: Select &page:
tr: Sayfa &seçiniz:

en: Select Entry:
tr: Girdi Seçin:

en: Select Theme
tr: Tema Seç

en: Select download location for package
tr: Paketin indirileceği yeri seçin

en: Send custom command to the server otherwise not available
tr: Sunucuya kişisel komut gönderin yoksa çalışmıyacak

en: Server / Local file
tr: Sunucu / Yerel dosya

en: Server does not support resume of files > %d GB.
tr: Sunucu %d GB'tan büyük dosyaları kabul etmiyor olabilir.

en: Server does not support resume of files > 2GB.
tr: Sunucu 2GB'tan büyük dosyaları kabul etmiyor.

en: Server does not support resume of files > 4GB.
tr: Sunucu 4GB'tan büyük dosyaları kabul etmiyor.

en: Server requires an account. Please specify an account using the Site Manager
tr: Sunucu bir hesap gerektirmekte. Site Yöneticisi'ni kullanarak bir hesap seçin

en: Server sent invalid reply.
tr: Sunucu geçersiz cevap gönderdi.

en: Server&type:
tr: Sunucu &Türü:

en: Set &Priority
tr: Öncelik &Belirle

en: Set permissions of '%s' to '%s'
tr: '%s' izinlerini '%s' e ata

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Show &raw directory listing
tr: Ham klasö&r listesini göster

en: Site Manager
tr: Site Yöneticisi

en: Site Manager already open
tr: Site Yöneticisi zaten açık

en: Size
tr: Boyut

en: Size unknown
tr: Boyut bilinmiyor

en: Sk&ip
tr: Atla

en: Skipping download of %s
tr: %s indirilmesi geçiliyor

en: Skipping upload of %s
tr: %s karşıya yüklemesini geç

en: Small icons
tr: Küçük ikonlar

en: Starting download of %s
tr: %s indirilmesine başlanıyor

en: Starting upload of %s
tr: %s karşıya yüklemesine başlanıyor

en: Status
tr: Durum

en: Status:
tr: Durum:

en: Stop and remove &all
tr: Durdur ve hepsini &kaldır

en: Summary of test results:
tr: Test sonuçları özeti:

en: Syntax error
tr: Sözdizimi hatası

en: TLS/SSL connection established, waiting for welcome message...
tr: TSL/SSL bağlantısı sağlandı, hoşgeldin mesajı beklenmekte...

en: TLS/SSL connection established.
tr: TLS/SSL bağlantısı sağlandı.

en: Target file already exists
tr: Hedef dosya zaten mevcut

en: Target filename already exists, really continue?
tr: Hedef dosya adı zaten var, devam edilsin mi?

en: Test results
tr: Sonuçları sına

en: Testing resume capabilities of server
tr: Sunucunun sürdürebilme yeteneği sınanıyor.

en: The Site Manager is opened in another instance of FileZilla 3.
    Do you want to continue? Any changes made in the Site Manager won't be saved then.
tr: Site Yöneticisi FileZilla 3'ün başka bir oturumunda açık.
    Devam etmek istiyor musunuz? Site Yöneticisi'nde yapılan değişiklikler kaydedilemez.

en: The address you entered was: %s
tr: Girdiğiniz adres: %s

en: The entered filter name already exists.
tr: Filtre adı zaten mevcut.

en: The extension '%s' does already exist in the list
tr: Dosya uzantısı '%s' zaten listede var

en: The file %s already exists.
    Please enter a new name:
tr: Dosya %s zaten mevcut.
    Lütfen yeni bir isim girin:

en: The lowest available port has to be less or equal than the highest available port.
tr: En düşük mevcut port, en yüksek mevcut port sayısından düşük ya da eşit olmalı.

en: The most recent version has been downloaded. Click on Finish to start the installation.
tr: Güncel sürüm indirildi. Yüklemeyi başlatmak için "Bitir"e tıklayın.

en: The most recent version has been downloaded. Please install like you did install this version.
tr: Güncel sürüm indirildi. Yüklemek için "Yükle" tuşuna basınız.

en: The server sent an unrecognized reply.
tr: Sunucu tanınamayan bir cevap gönderdi.

en: The server uses following charset encoding for filenames:
tr: Sunucu dosya isimleri için şu karakter setini kullanır:

en: The server's host key does not match the key that has been cached. This means that either the administrator has changed the host key, or you are actually trying to connect to another computer pretending to be the server.
    If the host key change was not expected, please contact the server administrator.
tr: Sunucunun ana makina anahtarı bellekteki anahtarla uyuşmuyor. Ya yönetici anahtarı değiştirdi ya da siz kendini sunucu gibi gösteren bir bilgisayara bağlanmaya çalışıyorsunuz.
     Anahtarın değiştirilmiş olması beklenmedik bir durumsa lütfen sunucu yöneticisiyle irtibata geçin.

en: The server's host key is not cached in the registry. You have no guarantee that the server is the computer you think it is.
tr: Sunucunun ana makina anahtarı bellek kayıtlarında yok. Sunucunun olmasını beklediğiniz bilgisayar olduğunun bir garantisi yok.

en: The target file already exists.
    Would you like to replace the file
tr: Hedef dosya zaten var.
    Dosyayı değiştirmek istermisiniz

en: The test did not succeed. Do you really want to save the settings?
tr: Test başarılı olamadı. Ayarları kaydetmek istediğinize emin misiniz?

en: Theme error
tr: Tema hatası

en: Themes
tr: Temalar

en: This filter set cannot be removed
tr: Bu filtre seti kaldırılamaz

en: This only works if you are not behind a router, else your system would just return your internal address.
tr: Bu yalnızca bir router arkasında değilseniz çalışır, aksi takdirde sistem sadece dahili IP'nizi çevirir.

en: This wizard will help you to properly configure any routers and firewalls you have and tests your configuration.
tr: Bu sihirbaz sahip olduğunuz tüm güvenlik duvarlarını ve yönlendiricileri düzgün şekilde ayarlamanıza yardımcı olacak ve yapılandırmanızı test etmenizi sağlayacak.

en: Time&out in seconds:
tr: Zaman aşımı (sn):

en: Timeout
tr: Zaman aşımı

en: Toggles processing of the transfer queue
tr: Aktarım kuyruğu işlemlerini değiştirir

en: Toggles the display of the local directory tree
tr: Yerel klasör ağacının görünebilirliğini değiştirir

en: Toggles the display of the message log
tr: Mesaj kaydının görülebilirliğini değiştirir

en: Toggles the display of the remote directory tree
tr: Uzak klasör ağacının gösterimini açıp kapar

en: Toggles the display of the transfer queue
tr: Aktarım kuyruğunun görünümünü değiştirir

en: Too long header line
tr: Çok uzun başkısım satırı

en: Too many redirects
tr: Çok fazla yönlendirme

en: Trace:
tr: Yol İzle:

en: Transfer Mode
tr: Aktarım Modu

en: Transfer settings
tr: Aktarım ayarları

en: Transferred data got tainted.
tr: Aktarılan veri bozuldu.

en: Transferring
tr: Aktarılıyor

en: Transfers
tr: Aktarımlar

en: Treat files &without extention as Ascii file
tr: Uzantısı olmayan &dosyaları Ascii dosya olarak algıla

en: Treat the &following filetypes as Ascii files:
tr: Şu dosya &türlerini Ascii dosyaları olarak algıla:

en: Trust the new key and carry on connecting?
tr: Yeni anahtara güvenip bağlantı sağlansın mı?

en: Trust this host and carry on connecting?
tr: Bu ana bilgisayara güvenip bağlantı sağlansın mı?

en: Unknown host key
tr: Bilinmeyen ana bilgisayar anahtarı

en: Unsuppored redirect
tr: Desteklenmeyen yönlendirme

en: Update Check
tr: Güncelleme Kontrolü

en: Update wizard
tr: Güncelleme sihirbazı

en: Updatecheck failed
tr: Güncelleme kontrolü başarısız

en: Upload selected files and folders
tr: Seçili dosya ve klasörleri karşıya yükle

en: Uploads
tr: Yüklemeler

en: Use &custom charset
tr: Özel &karakter seti kullan

en: Use &default
tr: Varsayılanı kullan

en: Use d&efault
tr: Varsayılanı kullan

en: Use the following IP address:
tr: Şu IP adresini kullan:

en: Use the following port range:
tr: Şu port aralığını kullan:

en: Use the server's external IP address instead
tr: Yerine sunucunun dış IP adresini kullan

en: Use this if you're behind a router and have a static external IP address.
tr: Bir yönlendiricinin arkasındaysanız ve kalıcı bir dış IP adresiniz var ise bunu kullanın.

en: Use this option if you have a dynamic IP address. FileZilla will contact the above server once each session as soon as you use active mode for the first time. Only the version of FileZilla you're using is submitted to the server.
tr: Bu seçeneği dinamik IP adresiniz var ise kullanın. Her oturumda FileZilla aktif mod ilk kullanıldığında yukardaki sunucuyla bir kere bağlantı kuracaktır. Sunucuya sadece FileZilla'nın hangi sürümünü kullandığınız bilgisi gönderilir.

en: User:
tr: Kullanıcı:

en: Uses UTF-8 if the server supports it, else use local charset.
tr: Sunucu destekliyorsa UTF-8'i kullanır, desteklemiyorsa yerel karakter setini kullanın.

en: Using the wrong charset can result in filenames not displaying properly.
tr: Yanlış karakter seti kullanımı dosya adlarının düzgün görüntülenememesine yol açabilir.

en: Verifying certificate...
tr: Sertifika onaylanıyor...

en: W&rite
tr: Y&az

en: Waiting
tr: Bekliyor

en: Waiting for transfer to be canceled
tr: Aktarımın iptal edilmesi bekleniyor

en: Warning: Potential security breach!
tr: Dikkat: Muhtemel güvenlik ihlali!

en: Wr&ite
tr: Ya&z

en: Wrong external IP address
tr: Yanlış dış IP adresi

en: Wrong lineendings
tr: Yanlış satırsonu

en: Yes
tr: Evet

en: You are already using the most recent version of FileZilla. Please check again in future.
tr: Zaten FileZilla'nın son sürümünü kullanıyorsunuz. Lütfen ileride tekrar kontrol edin.

en: You can use an x at any position to keep the permission the original files have.
tr: Orjinal dosyanın iznini korumak için herhangi bir posizyona x koyabilirsiniz.

en: You did not enter a new name for the file. Overwrite the file instead?
tr: Dosya için yeni bir isim girmediniz. Onun yerine dosyayı silmek ister misiniz?

en: You have to enter a hostname.
tr: Bir host adı girmelisiniz

en: You have to enter a valid IP address.
tr: Geçerli bir IP adresi girmelisiniz

en: You have to specify a user name
tr: Bir kullanıcı adı yazmanız gerekiyor

en: You likely have a router or firewall which errorneously modified the transferred data.
tr: Aktarılan veriyi değiştiren bir router'ınız veya güvenlik duvarınız var gibi.

en: begins with
tr: şununla başlıyor:

en: bytes
tr: bayt

en: contains
tr: içerir

en: ends with
tr: şununla bitiyor:

en: equals
tr: eşittir

en: file
tr: dosya

en: fzsftp could not be started
tr: fzsftp başlatılamıyor

en: greater than
tr: daha büyüktür

en: is equal to
tr: eşittir

en: less than
tr: daha azdır

en: matches regex
tr: uyar regex'e

en: themes.xml missing, can not get theme data
tr: themes.xml bulunamıyor, tema verilerine erişemiyoruz

en: with the following file?
tr: şu dosya ile?
